Forum


Ktu mundemi me diskutu me gjer .regjistrimi nuk duhet.vetem shtypni qfare kategori .

Forum - Pllumbi (ilir)

Du befindest dich hier:
Forum => pllumi ilir => Pllumbi (ilir)

<-Zurück

 1 

Weiter->


pa nick (Gast)
20.01.2009 09:50 (UTC)[zitieren]
Do fjal per ket rac te mrekullushme, Kjo eshte nje ndrer Racat e vjeter te Balkanit ashtu qujtur Pllumbi (ilir)siq e dime qe Prejardhja jon (Ilirian ) eshte nje ndere Popullates me te vjeter Ballkanike..Po edhe kjo race e pllumbave eshte nje nga racat me te vjetra Ballkanike . Cila u koltivu me qindra vite edhe shekujt. Po sa i perkete Kosoves kjo race eshte e ralle ..me se shumti gjindete ne vise bregdetare sidomose ne Dalmaci dhe ne vise tjera bregdetare te kroacise edhe Male te zi..pamja eshte keshtu shqepi i gjate i holle.me ngjyre te bardhe .trupi ngjyr te kuq e kraht te zi. bishti izi zakonishte 12 pengla.Kemt te kuq thonjet te bardh,syt te rrumbulakt vetllat zakonisht te kuqe.Hijeshin ja jep po ashtu edhe kaquruba ne kry ashtu qujtur(shpice)...do flaje edhe per ket race.Siq e dini se ne lumin e njohur (danub)ne Ballkan eshte gjetur nje statue nje pllumbi .pamja si ne foto te pllumit. tradita e vjeter (ilire).edhe do shqarime rreth pllumit ilir.. mas shkrimeve te do shkrimtarve jugosllav.po permenden dy lloje te pllumave ilir.siq po e shini ne foto po edhe nje lloj tjeter me kaqurub gati ter koken e pllumbit edhe ngjyra lara..po trup shum me i madhe..

Antworten:

Dein Nickname:

 Schriftfarbe:

 Schriftgröße:
Tags schließenThemen gesamt: 39
Posts gesamt: 107
Benutzer gesamt: 1
..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 309417 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden