Kutat e Prizrenit


Edhe do fjale per kete race kosovare.e cila kultivohet edhe mbahet posaqerishte ne kosove  me qindra vite..sipase disa shenimeve edhe historise te ksaje rase.kjo  eshte nje nder racave me te vjetra kosovare te cilet pllumbagjite e atehershem ikan rrujte edhe ikan kultivu si plluma fluturues.fluturimi i ktyne pllumave ne kohat me te hershem u konkeshtu.sa me shku me nalt edhe te hupet ne qashtu qujtur pik..fluturrimi eshte ishpejte dhe redhore ..ne shek 19 me ardhjen e turqeve ne viset tona eshte be kryqezimi iktyne pllumave me plluma turqe .si pershembull kuta edhe raca te tjera pllumashe egzotike.preje turcise po edhe vendeve tjera aziatike.e ne kosove edhe vise tjera shqiptare kta plluma jan kon si nje nder race te volitshme per  fluturrimin e pllumave rotulues(dineka) .se shpejtesia e ktyne  pllumave i konvenon fluturimit dhe rotullimit te dunekave..ne kohen e sotme kjo eshte nje nder racave te ralle sidomose ne visete kosovare..kuti origjinal kosovar eshte me syte ekuqe, syt rumbulakt,gjoksin e ka te forte,kemt ika me te shkurt po te trashe..shqepin sidomose te shkurte..siqe dijm qe ne kosove duhete te permendime edhe emrat edo pllumbabajtesite me ket race..Zotri naim kaqanik. z.Ajeti prizren .ilmi vushtri(gjermani)..mitrovic albani..
Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von Gashi , 15.07.2018 um 20:53 (UTC):
Ky osht kut i prizrenit agja jem ika pas kta Para 40vjetve per dynekave rall gjinen kta mo ne prizrenit une ikam ne Stuttgart

Kommentar von Bedria, 02.12.2013 um 22:34 (UTC):
Sa i perket ketyre komenteve te pa baza un nuk di pse kapni prej ... Drenice apoa skenderaj sdi por di vetem nja tju then se mos me kan drenica skishit dit as qka asht pllbi as plumbi po ra drenica e ja u msoj te gjitha pra edhe ketu duhet te nderhyj se ju si shkruni si komentesh pa lidhje une mendoj se nji pjes del ne ndonji kafe net edhe ja fut kot veq mi pa dikush si din me shrue ne net por e verteta asht ndrysh ky pllumb si thuhet Kut po e lam si Kut po kut kur ka pas prizreni per Gjyli nese folni po sa i perket Kutit asht ne libra Kuti i gjaKOVES EDHE I pEJES E JO I PRIZRENIT me falni po kur sa e svertet sa edhe merrni lexoni literatur tr huaj more shqiptar se na mendojm si jemi ma te dishmit edhe vet knaqum me send te pa verteta edhe mendojm se krrejt bota sillet rreth kosove por sasht e vertet se ash kush san njef kur ne se njofim veten se kush jemi ne vet tung klm

Kommentar von endrit, 24.12.2012 um 13:55 (UTC):
une e kam nja qessi rase e kom nxa me unaz te serbis nese osht najkush i interesun boj edhe ndrrim me naj tipler qe fluturon mbi 6 or por edhe e shes 10 euro nese osht najkush i interesun kontakto ne emajlin endrit05@hotmail. com


Kommentar von s, 08.12.2012 um 15:14 (UTC):
e kam nje kut si ky identik jan shum te mir keta sidomos per dynek prefekt ska ma te mir hiqKommentar von ahmeti nga mitrovica, 17.10.2012 um 21:48 (UTC):
nga zwicra i mitrovices jom e kom njo si ky ne foto luj me dyneka shum i shpejt dhe shum i menqur um kthehet prej 50 kilometra nuk po muj me shtu se e kom veq 1 i pershendes gjith ata qe shkruajn dhe jon serioz e sbajn hajgare dhe provokime tung.

Kommentar von GJoksalia, 16.06.2012 um 11:34 (UTC):
Ej TI Drenasi ti sigurisht paske Kuta me sy sa Llulla ata jane Pllumba te Serbis jaran.

Kommentar von besim, 11.05.2012 um 08:30 (UTC):
kush shet takllagjynat t mitrovices tel.017638842972 jetoj gjermani

Kommentar von BESIM, 11.05.2012 um 08:22 (UTC):
Kush Ka KUTA T Prizerenit Me Shit Tel.017638842972 Jetoj Gjermani

Kommentar von drenasi, 01.05.2012 um 21:21 (UTC):
un qe 25 vjet maj plluma po ksi lloj kuta un perveti nuk kum pa edhe kit kut nkaqak sekisha lan me hi te kutat emi jo te kutat pomerzi ukishardh ntavan tshpis mum pas nejt ky kut

Kommentar von pr , 28.10.2011 um 20:58 (UTC):
kater lloje te kutav jane ne kosove tjert jan patarushka qyki asht kuti i kosoves e jo i prizerenit 2 piklani i pejes mura e gjakoves edhe ballukja e pejes tjert jan raca te perzime mos qitni raca te reja ju si tjav eshlendis naj postier naj kut a gjyli me dal i perzim po thuni kut i kosoves apo naj qyteti a katuni

Kommentar von prizreni , 23.10.2011 um 12:52 (UTC):
o mixh une ne PZ jom rrall shkoj ne skenderaj

Kommentar von Vitia-Dynek, 06.10.2011 um 11:26 (UTC):
Ka ne Skenderaj sa dush ksi.

Kommentar von prizreni , 24.07.2011 um 11:51 (UTC):
jom i interesum per qesi kute gjinis mashkull bossx@zbavitu.com

Kommentar von genti, 07.05.2011 um 21:19 (UTC):
o bet ppo mos u merr ti me kta prizrenalit se diet ka e kan preardhjen kta kuta dihet qe jon drenicali edhe ne kemi pas personalisht ket lloj po futja ktyne ......

Kommentar von mende, 06.04.2011 um 22:59 (UTC):
a qesi race i kam ja 30 copa ka 2 ero i shes


Kommentar von Xhoni 1, 26.12.2010 um 14:50 (UTC):
I shet keta ti vlla

Kommentar von Te dynekashi, 13.11.2010 um 18:31 (UTC):
qka jan kta bre

Kommentar von imeri behrami, 23.10.2010 um 10:25 (UTC):
2 kuta mese ban mumi shit

Kommentar von bajra nga prishtina, 14.07.2010 um 19:25 (UTC):
ky pllum e ka prejardhjen prej drenice e thrasin gjyksali po prizrenalit e kan marr e po i thojn kut i prizrenit.

Kommentar von emini, 04.07.2010 um 20:45 (UTC):
valla kto egersina as ne qymez si shti se ta flliqiin qymezin hahaahah kto shota te egra kapni hekni mor prej webit kta rrugaqa

Kommentar von ENISI , 20.06.2010 um 06:26 (UTC):
une kultivoj ket race edhe i kom shumu bukur fort deri 22 i kom bo po do i bojj ma shum kqyrnen numrin mir 222 dmth 22-shit do ja shtojm edhe nje 2-sh e behet 222 a jeni te knaqur flm tani jav dho kaj vo dikuj dikuj ja dha 2 sipas marrveshjes ,,,,,

Kommentar von Gjela pz, 04.02.2010 um 13:47 (UTC):
per qka po folni bre pash zotin per pllumba te egjer a leni bre kqyrni naj Gumali ma mir. hiqne kta prej faqes

Kommentar von tini mitrovic, 22.01.2010 um 13:31 (UTC):
Ka kesi race edhe te na po ma eshte shduk ajo raca kryesore qe u kan taman e vjeter.

Kommentar von Etnolog, 02.01.2010 um 08:03 (UTC):
Kjo eshte rac gjith Kosovare skeni nevoj te fyeni njeri tjetrin, Atheri kush ka informacione per kete rac ndihmone artikullin dhe ne kete menyr do te behet standardizimi i kesaj race.

Kommentar von Pejani hahahah, 30.12.2009 um 15:38 (UTC):
Po kta jan Selaka te Drenices valla une e di i ka pas pry gjyshi jem prej Drenice per mi fluturi Dunekat, nuk vyyyyyyyyyyn

Kommentar von islami pz , 29.12.2009 um 22:44 (UTC):
po ne prizren jan mesu me tiplera tash po une jam pllumagji i vjeter edhe kam ksi kuta te prizrenit i kam te agjes qe 50 vite e kom ket race e leje ti drenicalia se une po flas me fakte jo veq me shkrujt kjo osht race e vjeter prizrenase ju pershendes e mos me keqkupto po une e di prej ka e ka prejardhjen dhe krejt per ket race kutave

Kommentar von Drenicalia i lasht, 27.12.2009 um 18:10 (UTC):
Ja se qshkrujn edhe shoket e prizerenit me posht,,
shoku ju ket e quani Prost Jo Kut ather fjala prost te pellumbajtesit nuk eshte shum e pelqyer

Kommentar von islami pz, 24.12.2009 um 14:41 (UTC):
e qka done me thon me kto ti drenicalia se kto kuta jone te drenices leni hajgaret mare se kur jon kon ne prizren kto kute ju skeni dit se shka jon kutate tung

Kommentar von Drenicalia i lasht, 19.12.2009 um 22:02 (UTC):
Dikur para 30 vjeteve Drenica ka qen e mbushur me ksi lloj kutave edhe kjo eshte ras e pllumbave te Drenices ne PRIZEREN ne gishta i ke numru qe kan majt ksi Kuti edhe ata veq per mi qu Dynekat.

Kommentar von toni, 19.12.2009 um 10:09 (UTC):
po fetaj ashtu eshte po a ka pas mundesi i ble dikush kta kupa edhe sa kan pas qmimin kta kuta.e ke mujt prostat me gjet edhe per 1 mark.po kta jan kuta orgjinal.ne prizren 4 veta kan pas ket rac.e ne treg ti din vet ke mujt me gjet meleza sa te dush gjuli-me kut.prosta sa dush ke pas melezart.po aka mujt dikush me gjet kesi me syt e kuq si ky ne foto

Kommentar von feta tübingen , 03.12.2009 um 20:00 (UTC):
tungat njerez agja jem ka pas kuta para me dyneka ne prizren para nja 20 vjetve po qeky so kut tungat

Kommentar von Diti ks Ferizaj, 10.10.2009 um 12:12 (UTC):
Pershendetje per te xhith

ket koment po ua drejtoj Drenicakve nese dikush me tregon se cfare rase e pllumbav kultivohet ne Drenic me xhith se edhe un mbaj plluma po kurr nuk kam pas rast te takohem me ndonaj pellum mbajtes nga Drenica ...kaloni mir dhe ju pershendes te xhithve ne forum

Kommentar von Gjakovari.Mura., 25.08.2009 um 18:59 (UTC):
Eshte e vertet keta pllumba i kma pa ne drenic njani po i majke shum po knojshin bre hehehheeh drenic bre edhe po rreke krah fort ba bab ba ba thuti si kallash hahha.

Kommentar von Betimi-Etnolog, 11.08.2009 um 07:53 (UTC):
Te faleminderti zoti.A. une ja nuk ta permendi emrin edhe pse e di qe ti e ke shkru se pervq teje askush nuk e din qe une e kam ble ket pllum 5. Te lutem mos be komente me emer temin.

Kommentar von Betim Elezi , 10.08.2009 um 18:49 (UTC):
une te kam ble pllumin ty 5 euro hahahha po ste kthej ma se nuk e kam as une tung pershendetje

Kommentar von mendy, 09.08.2009 um 07:37 (UTC):
shum te forte po drenica i ka ma shum te forte ata te drenices duhet me i kqyr gjith diten tu fluturu ne hava

Kommentar von gjenis mutii, 30.07.2009 um 20:26 (UTC):
o shka jon kta te egjer bre

Kommentar von mitrovica, 25.07.2009 um 21:41 (UTC):
Kta jan kuta te moqem dhe nuk jan vetem prizerenit kur i kemi bmbajt te gjith po nejse ju pershendes.

Kommentar von Prizereni Tipler, 20.07.2009 um 15:19 (UTC):
Na ju thojm ketynve Prosta more po ku Kuta po qar kuta.

Kommentar von prishtinalia best, 14.07.2009 um 11:39 (UTC):
Kut Mut hahahhahah kqyrni more naj tipler elej kto sene te shkuara po hecni me kohern

Kommentar von Lashtesia shqiptare, 11.07.2009 um 13:31 (UTC):
Ja pra KY eshte Kuti me i vjtri ne Kosov dhe per kete thuhet shum kuta jan nga ky pllumb edhe se di sa ka ne Ks tash ksi se njani me doket i mban ne mal te zi eshte nga Klina

Kommentar von Prizreni-Tipler, 09.07.2009 um 06:47 (UTC):
Valla e kam pas nja qesi krejt po nja i Drenices ma ka marr per 5 euro se kam dit qe kjo eshte race kutave, hev nanen bre ja kajsha une kam pas kesh kur ai ma lypke thojsha qka bahen marak kta te shkretit. klm kthema pllumin

Kommentar von Drenic qe qet Flak, 06.07.2009 um 08:17 (UTC):
Ej po ky eshte Kut Kosovar e ku e bat ju te prizerenit hajgare a o daj na ne Drenic kemi majt qesi perpara e krejt kosova e jo veq ju prizereni klm

Kommentar von ni drenicak qi ska lidhe me plluma , 05.07.2009 um 14:46 (UTC):
ohh ju qe poe qeshni drenicen mos e keqperdorni forumin se po ju del naj link tjeter ok ti pejon edhe prizrenali kujdes jaranat e miiiii

Kommentar von Na vrasim pashallar, 05.07.2009 um 14:29 (UTC):
Vetullat apo rrethin e syrit duhet ta ket te bardh i mir eshe ky shum por vetem ta kish pas rrethin e syve te bardh dhe syt me te zgugulluar, Klm Drenice e prizeren

Kommentar von arben gagica gjilan, 05.07.2009 um 13:54 (UTC):
ju pershendes krejve dhe me vjen mir qe keni qet koh te qelni nje faqe por a eshte ndonje marakli per veq betimi elezit dhe enver gashit qe i don pellumbat ilir ajeni te ineresum te i kultivoni

Kommentar von Prizerenalia, 03.07.2009 um 12:55 (UTC):
Koka i eger si drenicak hahahhahaha

Kommentar von jeti, 02.07.2009 um 13:54 (UTC):
Per qka po folin bre a per qesi po kini nerva me fol a khuuuuuuuuuu mos ju paqa borq

Kommentar von Pejani123, 02.07.2009 um 13:27 (UTC):
hahahha Koka mush drenic po ju se meritoni per plluma ma te mir bre veq qesi me sy te kuq edhe si te eger.

Kommentar von Kesterrci i drenices, 02.07.2009 um 13:15 (UTC):
valla te lumt ti drenic qe me perkujtove se keta jan plluma te vjeter kosovar po na i kemi dasht Plaki i jem u tranojke mas tynve se kur shkojke te ni moter e veta ne Sllatin qety dikun i merrke i lshojke me ka 20 copa me kali valla se ather ska pas kerr qdo kush ju pershendes.

Kommentar von shania, 25.06.2009 um 09:14 (UTC):
tung o burr aspojshe qfar sy te kuq niher aa

Kommentar von meleq, 25.06.2009 um 08:35 (UTC):
ky pllum me pelqen shu i mir edhe i bukur

Kommentar von Drenica e kuqe, 24.06.2009 um 14:44 (UTC):
eshte shum e vertet se keta i kena majt na shum se i kemi dasht se kan qen pllumba te mar dhe per nga forma e trupit ka qen diqka shum qe te ka lan pershtypje keta i perdorshime edhe si pllumba postier.dhe shpesh mu kan kthy prej 20 deri 40 km.
Gjithmon na kan kesh Pejan e Xhakovart e shum kush kishe pse po i mani ksi se keta jan prosta.

Kommentar von dolceboy_19@hotmail.com, 19.06.2009 um 14:46 (UTC):
o kush doni me ble pdhumba lajmoruhuni te une me pa qfar pdhubma te forta jan ju shesi me garancion ja nr. i tel 044434158 lajmrohuni

Kommentar von skenderaji, 08.06.2009 um 20:30 (UTC):
Keta ne koh te me hershem i kan majt shum drenicakt edhe i ata i kan pas krejt te bardhe me sy ngjyr portukalli por me shum qesi te verdh edhe me krah te bardh, nder pllumbajtesit qe i kan majt jan Sejdi Franca nga fshati terstenik tan me i ndjer dhe vllai i tij Azem Franca,Azemi tregon se keta jan perdor edhe si plluma postier dhe tregon qe ni pllumbajtesit te prizerenit qe ja ka dhan 2 dhe ju kan kthy pas 1 viti nga prizereni ne Drenic.U befasova kur e pash kete foto kush ka bravo i qoft. kaloni mir

Kommentar von doni, 14.05.2009 um 19:48 (UTC):
vallaj shum ollum i bukur

Kommentar von sali, 08.05.2009 um 17:35 (UTC):
jame i interesuar qe te kame edhe une kesi pelluma jetoj ne gjermani afer Freiburg

Kommentar von LULI, 24.04.2009 um 09:01 (UTC):
Une e di qe ksi ka pas krejt te bardh me sy te kuq po shum ne vitet e ma harshme me ka tregu babgjyshi dhe thoshte se i ka pru prej prizerenit

Kommentar von Betimi , 19.04.2009 um 10:39 (UTC):
Ju lutemi shum kush mundet me gjet kesi kuta a mundet dikush me shti ne kontakt me naj person qe mban kesi kuta do isha shum mirnjohes.
Me respekt Betimi

Kommentar von xoninga vitia, 03.04.2009 um 20:21 (UTC):
jeni ma te fortit veq vazhdoni

Kommentar von prizren, 28.03.2009 um 15:09 (UTC):
o po bre djema kta jan kuta origjinal te prizrenit o po eshte puna qe krejt kemi heke kta kuta vetem disa pi majna veq per dyneka.se ky kuti ka fluturu ndonjehere gati 2 sahat .po ajde qetash gjeji ska ralle dikun nese gjene te pllumbagjit emoqem te prizrenit.me syt e kuq po edhe gjoksin te madhe .disa prejpllumbagjive te moqem qe kum bisedu ne treg te pllumave ne prizren ikan pas gati si postijert e sotem jan kdhy prej 20 km.mos ta zgjasi shum..pershendetje

Kommentar von xani, 21.03.2009 um 19:09 (UTC):
ej o ti niri a ki plluma me blee

Kommentar von medi tippler ch, 19.03.2009 um 00:59 (UTC):
mfalni ama kta nuk jan te prizrenit se ne prizren egziston vetem tiplera

Kommentar von Gashi, 08.03.2009 um 20:39 (UTC):
kesha deshire me dite se ku jetoni ne gjermani tung

Kommentar von Pejani, 17.02.2009 um 15:01 (UTC):
Me fal a ka krejte te bardhe me sy te kuq ksi.

Kommentar von ramiz, 15.02.2009 um 12:10 (UTC):
shum mir ju pershedes se i fort koka ky pllumb nga sodovina jomKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 321875 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden