Gjulijanat e GjilanitDo fjale edhe pere kete race pllumashe.ashtu qujtur (gjulijanat Gjilan)kjo race eshte nje nder raca te vjeter pllumash kosovare.e cila u kultivu me qindra vite ne kosove sidomose ne gjilane.pllumbabajtesit e atehershem te gjilanit ikan rrujte si plluma fluturruese.dalimi iktyne pllumave me raca tjera ngjajshem ksaje race si pershembulle gjulijate ose kutate .eshte kjo .trupi me i forte edhe me imadhe se te gjulija .gjoksine e kan do me penla te perzire ashtu qujtur lule .do munden me pase po do  jo.ngjyra jane te lojlojshem.po bukurrine e ktije pllumi ja jepe nje pike ose si nje redhi i vogel ne kry me ngjyre te zeze ose me ngjyra te tjere.shqepine ekane te forte edhe te trashe po nje ashtu shqepe te shkurter.po sa iperkete kosoves  po edhe viseve tjera shqiptare kjo eshte nje nder race ashtu me dhen e zhdukurre.?do pluma te ksaje race gjinden edhe mundeni me gjete veqe te do pllumbabajtesite te vjeter si pershembull ne prizren  te zotri ajeti.gjilan te shum plumbajtesit te races dynek qe pi perdorin si pluma  percjelles  dynekave..?etj.ne se keni ndonje informat lirisht mundeni me na shkru me gjere per ket race ..


Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von Gjilani, 08.05.2014 um 19:11 (UTC):
Kush eshte i interesum per dy Gjylija te Bardha i kam ne shitje 045-636-250

Kommentar von pllumi, 21.04.2014 um 10:25 (UTC):
Mos keshyrni mi pervetsu racat gjylijat jan gjilanit.. veq jan qkep naper vende tjera..,,,!!!

Kommentar von luli , 22.02.2014 um 22:31 (UTC):
shes gjylia allkanata dhe mavikanata te prizerenit jan shum te mira me qmime te volitshme nr tel 049423028 ju pershendes

Kommentar von vushtrria, 02.02.2014 um 22:39 (UTC):
me gjylija te vushtrris e te mitrovices veq lodhni se ska ker kun ma te fort ju pershendes

Kommentar von hasan podvorica, 22.06.2013 um 17:41 (UTC):
shum tmi volla

Kommentar von Gjilan Kfezi 044549440, 06.02.2013 um 20:55 (UTC):
Shitet kafezi i hekurit eshte 2 metra me 2 dhe naltesin eka 2 metra eshte i hekurit ika raftat per 70 copa plluma mundeni edhe rafta tjer me rregullu per me shti plluma ma shum

Kommentar von Gjilani, 02.11.2012 um 17:56 (UTC):
Nese eshte dikush i interesuar per Gjylija Karikruna po Gjylija te bardha me bishtin e zi i kam ne shitje 20 copa 045-636-250

Kommentar von Maraklija, 25.08.2012 um 12:38 (UTC):
hej ..

Kommentar von hamdi , 06.04.2012 um 18:06 (UTC):
po mpelqejn shum gjuliat sit ket munsi me kontaktu me juve

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 10.03.2012 um 10:38 (UTC):
Shes keto Lloje Allkanat me Karikanat qifta Pembe me Peckali qifta Peckali me Gjykremk te Bardhe me vija qifta Pembe me gjykremk te bardhe qifta Bellk Gjyli me Tipler qift Sharc Gjyli me Engleski qift dy tiplera qifta Pall edhe Saqin dy postjera Maver edhe boz 044-855-794 gjilan

Kommentar von prishtina, 03.03.2012 um 17:16 (UTC):
nuk ka me gjyliat e prishtines

Kommentar von fitim , 12.02.2012 um 19:44 (UTC):
um pelqejn kur ngulen shpejt edhe shkoj nalt edhe ngjyra

Kommentar von Gjilan - gbukuroshi@hotmail.com, 27.11.2011 um 20:32 (UTC):
Gjylija ne shitje prej te gjitha llojeve kam me baloshe ne ball apo bademlija edhe jo bademlija qmimi 30 ero ne cop

Kommentar von pizha , 26.10.2011 um 19:55 (UTC):
ej kush ja xhylija qift nese ka meshit let telefojoje ne numrin okk 934 934 ok faleminderit

Kommentar von qelich, 26.10.2011 um 00:45 (UTC):
Zvicerreee lausanna .Kushe ka pllumaa jam i itrsune me ble ju lutem lajmronume ne ket numre tel 0762409123 qeli ch flm

Kommentar von Arben Gagica Gjilan, 14.06.2011 um 08:35 (UTC):
Njoftohen te gjithe Shoqatat e Pellumbave dhe te gjithe Pellumbajtesit se mund te fillojm me regjistrim dhe me zgjedjen e Kryesise ne

Federata Unionii Pellumbave te Kosoves
presim te bashkohemi dhe per te mar pjes me te gjitha racat e pellumbave ne gara

kontakti: 044-855-794
eposta: federataunioniipellumbavetekosoves@hotmail.com e regjistruar ne Ministrin e Sherbimeve publike te Kosoves posedon Certifikaten Statusin dhe Ligjin e Shoqatave me respekt Arben Gagica

Kommentar von NJOFTIM, 20.05.2011 um 15:18 (UTC):
Njoftoj te gjithe Pellumbajtesit se eshte regjistru Federata Unioni i Pellumbave te Kosoves si organ Qendror i te gjitha Shoqatave te Kosoves qe kan te bejne me Pellumba presim te bashkoheni me respekt Arben Gagica Gjilan

Kommentar von ekrem jaha, 05.05.2011 um 15:56 (UTC):
kush ka me shit gjylija shpinkuq let lajmrohet ne ket numer 044-526-630 dhe me qmim te volitshem kuptohet ju pershendes

Kommentar von faqe e poshter, 19.03.2011 um 19:25 (UTC):
ne shtete te tjera me hy mi shiku faqet e internetit shum te lojn pershtypje te mira por ne faqe te kosoves dhe aty ku qendrojn ne faqe shqiptart jan shum faqe fyese e kete nuk bon ta kemi ne por met vertet eshte nje faqe shum e poshtersuar por ma shum jan te poshtersuar ata qe e kan hapur kete faqe dhe kun kan as nje kkontroll edhe lojn ne kete faqe komente fyese qe nuk na takojn neve

Kommentar von kushtrim selimi nga sllatina e vitis., 13.03.2011 um 12:35 (UTC):
pash te mir i pahe a jan te afrikes ajan qka jan kta te fort te kokan. nese dah dikush me i ble 3 plluma te fort deri 5 or buqkali boz dhe baloshk ne merreni ket imell ; kusha-loqki-2@hotmail.com

Kommentar von agron ferizaji, 19.02.2011 um 21:09 (UTC):
shum te mir jan gjylijat veq vazhdo suksese klm

Kommentar von qendrim nga karaqeva, 13.01.2011 um 17:17 (UTC):
hej ka sa i kini be kto gjulija

Kommentar von fatmiri nga pdujeva , 05.01.2011 um 07:32 (UTC):
kisha pas deshir me i ble nja 4 gjylija me kra te kuqe kush ka me shit detum lajmron n numrin 044566886

Kommentar von hehhheh, 10.12.2010 um 08:45 (UTC):
qato gjylia ne foto jan veq sa er sy e faqe , te na sti merr kush thot kokan kuta , nmujsha jav qes do foto te gjyliav te mia edhe ju tregoj uj se qka jan gjyliat( po mendoj ne krahasim me qeto ne foto se ka ehe ma te mira se te miat hehehe)

Kommentar von Arben Gagica Gjilan, 06.10.2010 um 12:10 (UTC):
NJOFTIM Pershendetje pellumbajtes te nderuar nqoftse keni deshir te jet ne javen tjeter i themeluar dhe i regjistruar UNIONI I PELLUMBAVE TE KOSOVES ne Republiken e Kosoves ate her shkruani ketu Dokumentacioni eshte gati apo i kompletuar per me u regjistru UNIONI nqofste doni une mundem ta regjistroj edhe tregoni ketu duke shkruar koment

Kommentar von VItias, 01.10.2010 um 08:44 (UTC):
ni qift me shapka zharmana te tetoves e kam krejt permi shpyrt

Kommentar von kenani komogllav, 29.09.2010 um 19:16 (UTC):
i pershendes te xhith ata qe majn plluma.a ka dikush qe shet xhimlija me shapka me balosh nese ka let lajmrohet ne ket numer 076 265 30 53

Kommentar von VItias, 17.09.2010 um 07:12 (UTC):
per bess i kam 3 par qifte gjyliash te ndryshem ama jan te paster ,kam mbi 60 dynek qe i fluturoj me 6 gjylia edhe plus ma te jeshem ska kerkun

Kommentar von luuim, 30.08.2010 um 13:22 (UTC):
o haver qe ku jon pllumat ma te mirtit ne bot qe hiqu tiplera hiqu dynek ma te mirt gjyliat

Kommentar von timi, 07.08.2010 um 13:15 (UTC):
me gjylya gjilanit ska kosov

Kommentar von qendrim, 17.06.2010 um 20:32 (UTC):
oooo qfar pllumash t'mir qe kurr nuk kam pare ne jert me te bukur

Kommentar von qendrim, 17.06.2010 um 20:10 (UTC):
o sa te mir e paske qita pllumba qe kerkush si paska

Kommentar von Njoftim, 10.06.2010 um 14:47 (UTC):
NJOFTIM Gara te Agim Shkodra u zhvillu nën kushte shum të mira atmosferike me 06.06.2010. Në Gjilan Agim Shkodra: garen e kaloj me një pëllumbë. 1. Mavliparka shkëlqyshëm aterroj furishëem tokës me 105.metra. Garën e Udhëhoqi Kryetari Ruzhdi Hetemi. Komisioni vlersus. 1. Bekim Sejdiu 2. Dan Malisheva 3. Rifati 4.Haxhi Selamija (Pajki) Garën me shumë sukses e përcolli Bekim Bunjaku. Garën te Agim Shkodra e përcollën mbarështus të pëllumbit Kumra i Gjilan Kosovë me respekt Arben Gagica

Kommentar von gjilan, 04.06.2010 um 19:38 (UTC):
i gjilanit jam shoq

Kommentar von gjilani , 08.04.2010 um 19:13 (UTC):
ey shoki nga je se jam intersum me ble gjylija me badem oki

Kommentar von kush don me ble gjylija kam me shiten, 26.03.2010 um 18:31 (UTC):
kush don me ble gjylija kam me shiten bademlija edhe pa badema 044-855-794

Kommentar von Artoni, 21.03.2010 um 11:33 (UTC):
shum te mir i paske pllumat vetem shko keshtu

Kommentar von blerimi nga mitrovica, 03.03.2010 um 14:23 (UTC):
qfar gjylie osht ajo ne foto bre nuk o gjyli ajo melez o

Kommentar von ti per nime kokshe fylli, 25.02.2010 um 08:35 (UTC):
per nime kokshe fylli se pskmi diten qe jan prej afrikes gjylijat bre fylli i shkym kokshe sen e man mend kur kush se qe sa vjita jna ne kosov gjylijat e ti po dhu jan prej afrikes hahahhahahha

Kommentar von fylli, 20.02.2010 um 18:57 (UTC):
o popull po kadale se gjylia nuk esht as e gjilani e as e kosoves kjo esht rac prej afrike

Kommentar von agroni nga suedi , 20.02.2010 um 15:27 (UTC):
shum gjy
liat ejeshme veq vazhdo jakini ane ju gjilan per gjylia dhe dyneka shum tfort

Kommentar von kush ka saqina tiplera me shit let lajmrohet, 16.02.2010 um 19:03 (UTC):
kush ka saqina tiplera me shit let lajmrohet 044-855-794

Kommentar von haxhi, 25.01.2010 um 21:05 (UTC):
merre qit imell haxha_pr_13#hotmail.com shum te bukura kakante dy ngjyra a po i shet naja

Kommentar von nisi, 22.01.2010 um 18:14 (UTC):
ii gjeliat sit miat mos mi k ini vjeddh hahahha

Kommentar von gjlani, 12.01.2010 um 16:50 (UTC):
hyni ne ket veb faqe keshyrni gjylijat apo hajdeni edhe ne gjilan keshyrni nqoftse keni deshir www.unioniipellumbavetekosves.com/11656412

Kommentar von shemi nga drenica , 11.01.2010 um 23:44 (UTC):
komplimente serioz paske plluma te buku vetem ishalla ike te shendosh tung kaloni mier veq paskan me tju ra msysh pellumbav

Kommentar von gjilani, 22.12.2009 um 19:53 (UTC):
onuk ka me gjyliat e gjilanit per qa dush jan
ndesh me fluturu ska ma te meqme besoni se une kam gjylia qe me vin permas ka te shkojn une edhe per ate jon gjylia te gjilanit ska me gjylia be onjerz

Kommentar von HOXHA PA FE , 22.12.2009 um 16:26 (UTC):
kush ka 2 gjylia qisi le te ljmrohet te kisha deviqit ju mipret MULLA RRAHMAN TRIPPI FLM

Kommentar von djylyjat esuadit, 15.12.2009 um 11:34 (UTC):

Kommentar von po kush je ti qe po thue se sdin qka asht gjylia , 15.12.2009 um 01:54 (UTC):
prej cilt ved je

Kommentar von kocaaaaaaaaaaaaaaaa , 08.12.2009 um 20:55 (UTC):
hej mos te ju vjen inati be njerz se gjylija usht pllum ma i qati pse usht shum dinak si han per gjereqin sja nin hiq edhe shum e qaart usht

Kommentar von nushi, 27.11.2009 um 20:56 (UTC):
shes dy karkanat gjyli bademli kush osh i interesum nr i tlf 044365837 vushtrriKommentar von adnan, 27.11.2009 um 17:03 (UTC):
me sharca te vushtrris nu ka ne evrop nushi
Kommentar von luli ger, 12.10.2009 um 20:53 (UTC):
ju pershendes te gjithve pse bre po perlani krejt i kan pllumat e mir sicili qe i mban pllumbat e atij jan ma te mirt se mos mu kan ashtu nuk i man edhe gjylijat ta jan ni ras krejt jan te njet veq ngjyra qe i dallon edhe mvaret qysh i run mos hupni koh me ksi sene tung ju pershendes
luli (gjer) gjilan

Kommentar von gjilani, 12.09.2009 um 11:02 (UTC):
o badihava e kani se ska me gjylija te gjilanit edhe krejt kosova ika gjylijat e gjilanit kurr ne jet mat mira sen i bona edhe keto gjylija jan prejardhje e gjilanit ashtu si ne veb qe ekini shkru

Kommentar von Taulanti, 08.09.2009 um 08:11 (UTC):
Shum bukur i nderuar edhe ty ta preferoi ket veb www.unioniipellumbavetekosoves.com per arsye se nuk e paske shkikuar mir dhe lexo me vemendje se nga ka prejardhje GJylia shoku me t emira.

Kommentar von gjilani, 07.09.2009 um 17:26 (UTC):
hini ne ket veb faqe keshyrni gjylijat www.unioniipellumbavetekosove.com te shoqata KUMRA keshyrni gjylijat

Kommentar von gjilani, 06.09.2009 um 17:06 (UTC):
pse pra at hert e keni shkru ne veb faqe gjylijat e gjilanit une nuk po sho tjeter kun ne ket faqe qe po shkrun gjylija te naj gjyteti tjeter

Kommentar von Taulanti., 04.09.2009 um 20:40 (UTC):
aha gjilani po i bika ne Azi a po. se te gjitha gjyliat jan nga azia dhe ne kosov jan qe nga shekulli 19. e ne Evrop qe nga 1700 dhe te gjitha jan nga gjylia Anadollite.

Kommentar von arben, 04.09.2009 um 17:53 (UTC):
ikemi shprenda neper evrop keta gjylija

Kommentar von Lirimi pr., 03.09.2009 um 13:42 (UTC):
E zotri me fal a ka tjeter kund ne bot ksi race. Valla nese jan veq te na fantazi.

Kommentar von arben gagica, 31.08.2009 um 18:43 (UTC):
nuk e mban mend as kush ne gjilan se qe sa ekzistojn gjylijat ne gjilan ka shum vite qe jan ne gjilan dhe krejt kosova ika te gjilanit por maseshuti ikan prishtinalit por ikan edhe te mitrovices dhe te ferizajit pyeti pllumbajtsit e vjeter ne prishtin te tregojn qao GIGJA

Kommentar von arben gagica, 31.08.2009 um 18:25 (UTC):
pershendetje gigja pyete naser lalen ose binakt se prej kafit ikan gjylijat dhe veti qe sa ekziztojn gjylijat ne gjilan edhe veti se gjylijat ne prishtin a jan te gjilanit pyeti krejt pllumbajtsit e preishtines qao klm

Kommentar von gigja prishtinali, 29.08.2009 um 20:20 (UTC):
o shoku arben gjulia esht maspari e prizrenit e gjilangjit von i kan bo,nuk do me than qe niset emri me gj esht e gjilanit se nuk esht se n'prishtin ma moti se ju i kena majt.pa keqkuptime

Kommentar von arbeni, 29.08.2009 um 14:27 (UTC):
pershendetje taulant sije aje mir sipo kalon nqoftse edin apo nqoftse nuk edin pyete naj kun mat vjeter se ne cilin do shtet ikan gjylijat e veta e ne kosov shumica e gjylijav jan te gjilanit se gjilani ika te vetat e jo te ardhura prej ndonje vendi tjeter

Kommentar von Taulanti, 27.08.2009 um 16:11 (UTC):
Qar tradite bre gjylia kur esthe nga Tuqija po leri keto te bema e te qthena o shoku ne ne shqiperi shoku Enver Hoxha i ka hjek te gjitha racat e Turqis.

Kommentar von bajra nga prishtina, 21.08.2009 um 22:24 (UTC):
Shkoni n'prshtin e kqyrni qka esht gjylija me tradit qi majn prishtinalit.

Kommentar von kamer imeri prekaz , 16.08.2009 um 15:49 (UTC):
me ka humb nje dynek i bardh me pak pika te sarita ne qaf unazen te sarin ks 2007 lajmroni ne ket numer 044226453 ju shperblej tung

Kommentar von gjilani, 13.08.2009 um 18:43 (UTC):
si kur gjylijat e gjiulanit nuk ka ne kosov ndessh me fluturu ndesh per jeshillak ndesh me badema qysh te donai mat mirat gjylija jan ne gjilan nuk ekzistojn tjeter kun gjylija te mira

Kommentar von pizha i vogel nga gjermania, 07.08.2009 um 22:26 (UTC):
bravo se sikur GJilani siman askush te pershendes gjilanasi pizha i vogel

Kommentar von loti , 31.07.2009 um 10:16 (UTC):
pllumbat e fort i paske
e

Kommentar von gjilani, 07.07.2009 um 09:48 (UTC):
kush eshte i interesuar per blerjen e gjylijav me bademo ose pa badema dhe qfar do ngjyre kontako ne imell adres sigkos_@hotmail.com

Kommentar von shaqa, 09.06.2009 um 19:51 (UTC):
nese jeni te interesuar per pllumba gjyli, dynek dhe tiplera lajmrohuni te shaqa nga hodonovci ,,ju presim

Kommentar von niti, 05.06.2009 um 14:54 (UTC):
brravo te koft plluma hallall paske

Kommentar von fikreti ga gjermanija, 27.05.2009 um 21:12 (UTC):
mir mrama shokit edhe te pershdes dishiroj qe te kam kontakt me ty se shum pllumat e fort i paske nese ki qef me pas kontakt me mu lajmrohu msn kija_k@hotmail.com une jam allurusi i gjyliav edhe dynekav klm.

Kommentar von doni, 28.04.2009 um 19:37 (UTC):
pllumat i ke shum te bukur po si kta te struges ska p.sh te lindit,kiut,gencit etj...

Kommentar von jetmir zeqiri , 19.04.2009 um 17:36 (UTC):
Nese doni me pa qjyli me badem edhe pa as nje pik as kune ju kishe ftu ne fshatin Haxhaj-Gjilan te jetmiri

Kommentar von bajra nga prishtina, 16.03.2009 um 22:18 (UTC):
valla bre azem me tregu drejten nuk i njoh gjuliat apo gjulianat,se nuk maj gjulia un maj piklana t'pejes

Kommentar von azemi, 15.03.2009 um 17:45 (UTC):
po bajra ashtu eshte.po aka dalim gjulija me kta .nese je pllumbagji i mire mundesh me ja u dite dalimin mese gjulis edhe ktyne gjylijanve.

Kommentar von bajra nga prishtina, 10.03.2009 um 20:20 (UTC):
gjulia ka prejardhjen prej prizreni,e jo prej gjilani

Kommentar von egzoni shkabaj, 01.03.2009 um 00:30 (UTC):
une e kom ni qasi tverdh e kom zon

Kommentar von eduarti , 28.02.2009 um 17:05 (UTC):
po kemajl ne prishtin u ardhen e kom ble ne viti esht maver dinek ekom ne prishtin

Kommentar von gilanliiaimoqem, 17.02.2009 um 15:29 (UTC):
Ej ngoje nje fjal te nje te moqmi.Keto Bademlia nuk jan origjinale pasi qe kan pika perfundri te bishti edhe nja ne gjoks kjo nuk bon me pas thot baca I vjeter.

Kommentar von kemajli, 08.02.2009 um 16:44 (UTC):
jam kemajli remnikut u kahup ni pllum i ferdh dinek kush e ka te lajmrohet ne ket adres 044959205

Kommentar von lausanna ?zvicrra , 07.02.2009 um 11:12 (UTC):
po ju gilangjite nuk dini qka eshte gjulijaKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 321875 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden