Pllumbat e Pejes Kjo eshte race e vjeter Pejane  rase e ralle ne Kosove
Pllumbate e Pejese. eshte nje race evjeter Pejane  me emrine (shpica pejane)..kjo race e vjeter Pejane eshte nje nder race pllumbashe  fluturuese te cilet po doken gati si shpica te nishit po vetem dalimi iktyne eshte se i majn krahte perfuni bishtite edhe shqepate ikan te bardhe .po ngjyren ekan  te perzire mete zezen dhe bardh. po ne fatkeqsi  kta plluma jan shpalle si plluma te bosnjes e duke i qujtur (bjelinski rroler) po a dine gjinja se kjo eshte race pejane e cila u rrujte ne Peje me qindra vite edhe u kultivu ne Peje...?me ardhjen e turqve ne shek 19  tuj bo kryqezimin me plluma fluturues te Pejes. ashtu qujtur plluma (ilir)po ashtu edhe raca tjera vendase.si pershembull kutat.prostat.buqkat. .me plluma te atehershem te cilet turqite ikan pru prej turqije .eshte dale kjo race eveqant me kaqurub ne kry edhe ngjyren  e perzire zi e bardhe..
Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von YLLI, 30.05.2012 um 10:53 (UTC):
KUsh ka DYNEK te zi me kryt edhe bisht te bardh tregoni :-

Kommentar von ardison;', 25.02.2012 um 17:08 (UTC):
alo

Kommentar von gashi pavlan peje, 31.01.2012 um 18:51 (UTC):
kta larosha as nuk jan te pejes as te kosoves kta jan plluma te kryqzum shpicat nuk jan te pejes po kan prejardhje te nishit dhe te pirotit shpicat e zi dhe mjeker bardhet turqit i kan sjell nga turqija gjat okupimitne nish nishi ka qen me banor shqiptar rreth70 perqind dhe kshtu na ikemi marr nga nishi
te pejes jan vetem buqkalit e pejes rac ilire

Kommentar von Muhametii, 25.12.2011 um 14:18 (UTC):
Tmir Per Jeshii

Kommentar von kulla killa, 31.10.2011 um 14:33 (UTC):
nice nuk ma fut per plluma mua ti lale

Kommentar von fatlind morina, 23.10.2011 um 08:24 (UTC):

Kommentar von mentor, 20.10.2011 um 21:19 (UTC):
ethe un jam i interesum me ble gjyka hpca jetoj ne zvicerr o786426267

Kommentar von koment, 17.10.2011 um 22:28 (UTC):
ju lutem kush ka gjyka shpiza jam i intresum me bel une jetoj ne zvicerr ju lutem me tegoni

Kommentar von hahh, 20.09.2011 um 18:26 (UTC):
ku ka tipplera kaqrpshkurt mor.... mas shumti karakteristin e tiplerit esht kaqepi i gjat

Kommentar von lonii pejjj-poqestt, 21.07.2011 um 12:23 (UTC):
a ka najksuh tiplra kaqem shkurt bardh e zi nese ka let tregon sepsa jam ka kerkoj tiplera kaqep shkurt

Kommentar von ertgsdg, 17.04.2011 um 14:02 (UTC):
tmir jon veq tkillaft qysh osht peja

Kommentar von kushtrim selimi nga sllatina kumuna vitis ., 13.03.2011 um 12:48 (UTC):
o bash te fort te kokan pa koment. nese asht interesun naj kush me ble nja 3 copa nja asht baloshk 5 or du jan boza nja asht i grizhom me pika dhe tietri asht baz i zi me ka kapak pika te zeza ne shitje jan nr 044649369 ose ne add kusha-loqki-2@hotmail.com

Kommentar von ferizaj, 30.01.2011 um 02:01 (UTC):
krejt qytet e kosoves ekan shpik ka ni pllumb ne veti moni more se sbon une i njoh vetum dy raca te pllumbav mura e gjakoves edhe buqkalit e pejes qetasht se fundmi edhe racen e rahovecit ekum pas edhe vet 50 euro copen ekum pagu po sbon me sha njoni tjetrin pak ka ne kosov pllumagji edhe edin qka esht pllumi :-

Kommentar von tung, 11.01.2011 um 17:25 (UTC):
hiqi more kta divlak

Kommentar von blero, 19.10.2010 um 19:00 (UTC):
shes xhakova me traka te kuqe cmimi 100 E

Kommentar von adem, 31.08.2010 um 08:57 (UTC):
kakosi asi bobrosi

Kommentar von pajtimi_17_@hotmoil.com, 07.08.2010 um 13:07 (UTC):
ju pershendes gjitht pllumagjiven kosov

Kommentar von tung, 16.07.2010 um 12:52 (UTC):
sa te bukur valla shum po me plqejn

Kommentar von paul, 24.06.2010 um 18:35 (UTC):
brravo pellumba shum te bukur rac e paster


Kommentar von agron kelmendi, 14.06.2010 um 14:31 (UTC):
shum te mir pllumat e pejes me pejen nuk ka ...

Kommentar von lindi, 19.04.2010 um 22:51 (UTC):
tungi te mir i paske pllumat po ndash me pa mate mir si krejt pllumat add rrebeli_16@argetohu.com e ju kallxoj per pllumat ok tung klm te mir koken

Kommentar von vedat, 30.03.2010 um 20:49 (UTC):
:'

Kommentar von drenasi, 19.03.2010 um 15:57 (UTC):
une ekam kit rac por tmit veq ner fyt jan tbardh edhe kra bardh kaqepat ikan shum mat shkurt si kta si po doken si don kush mej ble dy jav shes qmimin ekan fiks 40e

Kommentar von culi, 17.03.2010 um 13:43 (UTC):
shum pllumat e mir

Kommentar von Tr1m11, 26.02.2010 um 23:33 (UTC):
hey kena plluma te bardh dhe te zi nesse doni me BLe hajdi ne terpez te Vitis :d

Kommentar von sahit, 13.02.2010 um 21:04 (UTC):
shum te mir koken pllumat aaaaaaaaa :-

Kommentar von liridoni nga gjilani, 11.02.2010 um 22:34 (UTC):
hey shum te kokan qeta qellumonat e pejes te mire po a shiten kta barem ni qifte sa kushton me dite nese bon

Kommentar von agroni-drenica, 25.01.2010 um 17:57 (UTC):
tmir po duken kshtu po sajn tefort per ajr se shpicat perpara kan fluturu me or suksese ne rac te paster

Kommentar von faca-fush kosov, 14.01.2010 um 18:59 (UTC):
shum te mir ike pllumat edhe une ikam kisi lloji ne fush kosov tung klomir :-

Kommentar von fidani, 09.01.2010 um 00:06 (UTC):
teper teper tfortt au auu sidomos gjyliat ikisha majt un hymje tshpis

Kommentar von play boyy , 02.01.2010 um 18:33 (UTC):
mme pllumba te pejes ska veq prishtina i ka ma te mir prishtinalllia

Kommentar von tung,nga /rahoveci., 25.12.2009 um 21:09 (UTC):
pershendetje,te bukur po, te mire po, te fluturojne,besojfuqishem se me rexhim ushtrimesh besoj ia del,por zoteri a ka mundesi me e dite prej/ardhjen e ketyre pellumbave sepse shume nga ne pellumbit serb i thone se eshte ..pellumbat ilir ..gje qe besoj se eshte turp dhe gjynah sepse ne shqiptaret kemi mjaft me se te mburemi ,dhe duke mos te na mjaftojne te gjitha keto ...do doja ta dija te lutem a mos jane edhe keta ashtu diqka apo ne te vertete jane me prejardhje nga peja

Kommentar von llapjani, 04.12.2009 um 17:13 (UTC):
boll t mirkokan valll

Kommentar von meka tetova zakon , 27.11.2009 um 12:17 (UTC):
ej allall u coft per kta pllumat pahit dit ca me ru

Kommentar von toli peja, 25.11.2009 um 23:24 (UTC):
qeta nuk jon pllumba te pejes ju pershendes

Kommentar von pimi blini , 20.11.2009 um 17:02 (UTC):
o kata sjan takllaqyla po jan letaqa

Kommentar von hahahahhaha, 14.11.2009 um 14:04 (UTC):
Sjan Taklla Gjyna o njeri kta

Kommentar von lirim .gashi sk, 05.11.2009 um 01:44 (UTC):
shum te mir i paske takllagjynat veq une ikam ma te fortt ahahaha

Kommentar von ramjani, 25.10.2009 um 19:14 (UTC):
shum te qart i paske pllumat bani po kuta se sban me nejt pa kuta

Kommentar von flori, 22.10.2009 um 14:20 (UTC):
o po te mir qita plluna ruju se po ti han maca

Kommentar von fatlind_qenaj, 11.10.2009 um 08:45 (UTC):
o sa te bukur jan qeta pllumba

Kommentar von labi, 04.10.2009 um 10:48 (UTC):
tung plluma te forta ika komogllaava

Kommentar von nora nga ferizaji, 06.09.2009 um 05:46 (UTC):
tung si po kaloni pllumbat shum najssssssss hej a pe kyrni ju te pejes hitet e humbraaaaaa aaa mpuq per kejt pejessssssssss

Kommentar von allkaponi, 08.08.2009 um 11:24 (UTC):
ju prershedes shum nega fush kosova

Kommentar von krasniqi, 30.07.2009 um 08:12 (UTC):
vallahin kta pllumba po me doken te bukur edhe te mir se edhe vet kom qesi pllumba e un i kisha lut qe ta vashdojn ket rac se osht e bukur dhe e mir

Kommentar von kaltrina, 06.06.2009 um 13:37 (UTC):
:-

Kommentar von dona koca, 30.05.2009 um 11:29 (UTC):
(p)

Kommentar von doni-struga-maqedoni, 30.04.2009 um 11:02 (UTC):
vallaj plluma shum te fort

Kommentar von genci, 21.04.2009 um 19:50 (UTC):
bravo,qenkan shume te bukur,a mundem me i pa keta ne peje,mundesisht me trego,se ku mund te ju gjaj,tung

Kommentar von fitaa, 20.04.2009 um 12:23 (UTC):
shumm pllumat e fortt pos me kan tmitit

Kommentar von enveri prizren, 17.04.2009 um 20:35 (UTC):
djema.para 20 vite ne treg te plumave n eprizren nje djalosh i ri ne ate koh ka pas ben vaki 18 deri 20 vite.. i ka pru nja 50 copa kesi si kta ne foto.une jam kon deshmitar po edhe 10 veta te tjere qe n ak interesu se qfar fluturimi kan.edhe qfare pluma jan.pergjigje sna ka dhen vetem ka dhen se jan te pejes edhe ja ka dhen ne plak mi shit.e a u kon e verteta spo muj me ju dhen po vetem e di qe kum pa kesi pluma..kalofshit mir

Kommentar von hanover i gjermanis , 13.04.2009 um 01:26 (UTC):
qka osht kjo larik a mos osht dhi a cap se aj ka vetem qen te rugve kur ja paska nis me mbajt sora adnan gockase gjethmon ka pas sora edhe qen lapera

Kommentar von hamburgi, 12.04.2009 um 21:49 (UTC):
ky pllum koka sikur larika e adnan gockes

Kommentar von dren1cak, 25.03.2009 um 11:09 (UTC):
Sorr Hesapi kKoka Bre Ta Qiifsha Nonen. Korba mos um qit Ktu Sorra pa penLA

Kommentar von toni, 23.03.2009 um 02:59 (UTC):
shum i bukur po a ka dikush qisine plumi ne peje

Kommentar von valoni nga peja, 22.03.2009 um 16:30 (UTC):
hekeni ket pllum more se as babgjyshin se ka te pejes kush po thot qi ky osht ipejes

Kommentar von gazi, 17.03.2009 um 01:35 (UTC):
qisine plluma skom pa ne peje kur a engje dikond qe i mban

Kommentar von eg.zoni@hotmail.com, 01.03.2009 um 00:25 (UTC):
tung nese munesh me shit qit pellumb se shum i bukur kontaktoni ne imell

Kommentar von fatos lushtaku, 06.01.2009 um 17:10 (UTC):
tung qka po nbana je okKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 321874 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden