Gjulijat
Do fjal per ket race kosovare ashtu qujtur gjulija..kta plluma eshte nje race ecila kultivohet edhe ruhet ne kosove po ashtu edhe ne vise te tjera te evropes p oashtu edhe botes..historia dhe standardi iktyne pllumave eshte qeshtu..prejardhje nga azija dhe turqija .siq dhuhet  kryqezimin e prostave ose ashtu qujtur kuta pej turcije edhe visev tjera .pllumbagjit e etehershem te prizrenit  kan arite ta bejn nje pamje te ksaje race veqant.. ku edhe dhuhet se kjo race eshte edhe e prizrenit.pamja dhe stili eshte keshtu...e vogel me trupme shqep shum te shkurter,edhe pllum i bute i hejshem...krevi eshte rumbulakt,syt jan rrumbulakr ngjyre te mshelt vetlate jan zakonisht te sarit,qafa eshte evogel konvenon trupit po ne anen perfuni shqepite ka penla ashtu qujtur si nje lule e qelt qe ja japine edhe pamje fantastike,kraht  jam me te shkurter se bishti 2 cm,ngjura eshte ebardhe ne ter trupin vetem ne te dy ant e krahve ngjura munden mu kon e kuq,zeze,sarite.po edhe ne ngjyra te tjera,po sidomos ja japine edhe vijat ne krahe nje pamje fantastike nje gjo qe duhet te permendim gjulija nuk duhet me pase penla te zi ose pika neper trup.po duhet mu kon komplet e bardhe prej krevi deri ne bisht .perveqe krahve ..!
teksti  valton ademi
Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von Dzevad, 20.11.2016 um 15:19 (UTC):
Hallo da nema neko da mi pomogne da nabavim ove plave Gjulije moja e-meil: agovic@gmx.net

Kommentar von xhela, 02.02.2016 um 05:35 (UTC):
tung kerkoj gjylia te kosoves
te bardh bisht te zi dhe tjer
jetoj ne gjermani afer stuttgartit
004917650448851

Kommentar von salidin , 30.11.2014 um 20:38 (UTC):
Halili

Kommentar von zija sejfiju, 20.11.2014 um 00:15 (UTC):
shes gjylija me ngjyra te ndryshme me badema qmimi simbas marveshjes tegjith te interesuarit mundeni me kontaktu ne ket nr 044-470-834. ju pershendes.

Kommentar von luli, 23.02.2014 um 18:18 (UTC):
kam gjylia te mira allkanata dhe mavikanata qifta si dhe zogj te tyre i kam per shitje nese jeni te interesuar mund te kontaktoni ne nr tel 049423028 ju pershendes

Kommentar von Canada Goose Banff Parka Caribou, 13.12.2013 um 19:28 (UTC):
Ohh wat vet dat je eindelijk de Fuji gezien hebt vanaf dat gebouw! Lucky!
Canada Goose Banff Parka Caribou http://www.marcorovelli.it/stampa/parka.aspx?2

Kommentar von Bedria, 02.12.2013 um 22:49 (UTC):
Plumba shum te hjeshem edhe plluma te but dhe te menqur jan ju pergzoj por sa i perket historikut te komentit te dhen lar mu duk si e pa kjart sepse jam nji njohes po thuj e shum racave te pllumbave e edhe si cexus i shum literatuarave te huja po sa i perket prej ardhes se ketyre pllumbave esht pak ma ndryshe me vjen keq por ma mir ta dish te verteten se ky pllumb e ka prej ardhen nga Rusia edhe thirret Ruska Cajka kurse sa i perket pllumb i prizrenit plotsisht jam ju sepse ne vitet e 75 diku esht regjistru Gjyli e prizrenit edhe asht ne katallogun e 480 Europ tung ju pershendes te gjith pllum mbajtsi e sinqerte e jo tugjaret. klm

Kommentar von sadet-ajdati-italy, 01.12.2013 um 16:59 (UTC):
shum te bukur

Kommentar von skenda, 17.11.2013 um 17:03 (UTC):
nese keni me shit gjylia te mira lajmerohuni ne kete numer
044 900 495

Kommentar von arbri Belgjik, 18.04.2013 um 01:02 (UTC):
pse ska video te kesaj race kosovare???me siguri se ka shum lloje te gjulive kosovar.ju lutem video prej pllumbmbajtesve.

Kommentar von albani, 15.04.2013 um 13:41 (UTC):
jom i interesum per xhulija me kacurretk dhe komlesh nese ka ndokush me informoni ketu jom i interesum ce shum vite dhe ende nuk arrita te gjej.ju lutem me informoni.flm.

Kommentar von bardhyl, 27.03.2013 um 09:14 (UTC):
sa bojn kto dy gjuliat sa kushtojn nese ka mundsi mem kallxu naj kush 070-849-280

Kommentar von Gjilani, 06.11.2012 um 18:32 (UTC):
Nese eshte dikush i interesuar per Gjylija Karikruka ose Gjylija te bardha me bishtin e zi i kam ne shitje 20 copa 045-636-250

Kommentar von dibakar saha, 28.09.2012 um 15:12 (UTC):
ami kinte chai. koto dam

Kommentar von hisen syla , 26.09.2012 um 16:03 (UTC):
Sa i len qita dy pllumba njeri me kaqyrot tjetri me unaz

Kommentar von zhegra, 19.04.2012 um 08:57 (UTC):
kush osht i intersum per do tiplera dhe do dynek munt t thirni nket numer:044-408-724 qmimi sipas marveshjes falminder per mirkuptim

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 16.03.2012 um 17:14 (UTC):
Shes keto Lloje Allkanat me Karikanat qifta Pembe me Peckali qifta Peckali me Gjykremk te Bardhe me vija qifta Pembe me gjykremk te bardhe qifta Bellk Gjyli me Tipler qift Sharc Gjyli me Engleski qift dy tiplera qifta Pall edhe Saqin dy postjera Maver edhe boz 044-855-794 gjilan

Kommentar von niti, 14.03.2012 um 11:46 (UTC):
shum shum te qart kokan shum a 1 njeri :>

Kommentar von sara, 12.02.2012 um 17:08 (UTC):
sa te bukur keta pllumba

Kommentar von jetmir kosova , 28.01.2012 um 17:05 (UTC):
je nishi fare veq vazhdo kshu se ipaske gjyliat ashtu si duhet me ken

Kommentar von jessi, 25.01.2012 um 15:41 (UTC):
shum te mira jan ky rod :-

Kommentar von luli gjermani, 13.01.2012 um 19:55 (UTC):
kush don gjylija ne gjermani apo zvicerr une jam afer zvicrres krejt llojet i kam te gjylijav tung

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 08.01.2012 um 19:38 (UTC):
kush eshte i interesuar per gjylija kam ne shitje 30 copa nga 10 ero qmimi 044-855-794 gjilan

Kommentar von shkodran byqmeti, 06.01.2012 um 18:01 (UTC):
tung te gjith pumbmbatsve jom i in te re sun me nderru ni tipler me ni gjyli
tipleri eshte i kuq krahet i ka pak te bardh bishtin e perhimt ne qoft se don dikush me bo nderrim kontaktoni ne doni_21@live-ks.com gjilan

Kommentar von rexh, 01.01.2012 um 22:48 (UTC):
shes gjylia me balosh-bademli kontaktoni ne nr.049195370

Kommentar von samiri , 28.12.2011 um 11:55 (UTC):
Kush don per t bler plluma t gjitha llojeve pi letaqaw e deri n enleza mund t thirrni ne kit numer 044 987 307 ju pershendet lipjani tung

Kommentar von nuhi tetove, 14.12.2011 um 15:00 (UTC):
o kush ake me shit doni cift prej gjylava flm

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 25.11.2011 um 23:33 (UTC):

Gjylija ne shitje prej te gjitha llojeve kam me baloshe ne ball apo bademlija edhe jo bademlija qmimi 30 ero ne cop

Kommentar von nuhi baba tetove, 25.11.2011 um 13:54 (UTC):
shum bukur shok im paske halal te kofshin kjo tradi mej mbajt to pluma tena kara kinat misirka ekan emrim neshe ke me shit makedoni jam ne tetove 070 256 035

Kommentar von shqiprim , 24.11.2011 um 21:17 (UTC):
i pelqej shum kta plluma

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 22.11.2011 um 16:09 (UTC):
Gjylija ne shitje prej te gjitha llojeve kam me baloshe ne ball apo bademlija edhe jo bademlija qmimi 30 ero ne cop

Kommentar von besim, 22.10.2011 um 10:53 (UTC):
a jan original
:-

Kommentar von agron ferizaji , 08.10.2011 um 21:10 (UTC):
gjylija eshte pllum shum i mir jan te ndegjushem shum edhe te menqur shum ju pershendes gjith pllumbajtsat klm suksese

Kommentar von cedi, 11.09.2011 um 17:36 (UTC):
shum te fort

Kommentar von fredi, 07.09.2011 um 14:12 (UTC):
kush ka me shit Gjulija le te kontaktoj.... alfredsulaj@hotmail.com

Kommentar von ff, 27.08.2011 um 21:49 (UTC):
simona une kom merre add b_xh022@live.com

Kommentar von Fushkosova, 27.08.2011 um 21:44 (UTC):
shes 2 gjulija te bardha krejt qifta qmimi 10 evro

Kommentar von simona, 22.08.2011 um 19:10 (UTC):
kush ka me shit gjyljat

Kommentar von NJOFTIM, 20.05.2011 um 20:10 (UTC):
Njoftoj te gjithe Pellumbajtesit se eshte regjistru Federata Unioni i Pellumbave te Kosoves si organ Qendror i te gjitha Shoqatave te Kosoves qe kan te bejne me Pellumba presim te bashkoheni me respekt Arben Gagica Gjilan

Kommentar von lenti, 15.05.2011 um 14:43 (UTC):
kush ka me shit gylija not me kontakton 044 128 356

Kommentar von fatlum , 12.05.2011 um 08:43 (UTC):
shum te mira i passhe gjylijat

Kommentar von 044-524-642, 10.05.2011 um 12:23 (UTC):
kush ka me shit gjulijat le te me lajmron ne telefon

Kommentar von Laurent, 03.05.2011 um 23:36 (UTC):
shum tmirr

Kommentar von Gjilani , 23.03.2011 um 18:08 (UTC):
Shajon Kta Sharca Be Veq Mehanger Pallidhje Grun

Hjde Kshyri Gjyliat Me Badem Trem Tre Zojt Matmir Se pleqt shikom Dalin ejo ksi Sharca

Kommentar von lluga, 21.03.2011 um 14:16 (UTC):
tfort po munsisht nese i shet ni qift lajmrom 044439812

Kommentar von albi, 12.03.2011 um 16:07 (UTC):
po t mir

Kommentar von faruk lipovica, 24.02.2011 um 13:02 (UTC):
deshta mi ble do gjylija ne qoftse i shet thirrum ne tel 044 325133

Kommentar von mili_loqka@live.com, 21.02.2011 um 09:57 (UTC):
Kommentar von mehmet kosova, 27.01.2011 um 15:07 (UTC):
shum te bukur pllumb me te bukur nuk ka se Gjyli

Kommentar von LAno$$, 20.01.2011 um 21:54 (UTC):
shum te mira zhulijat - gjulijat me sqet te vogkel por ne ni for edhe si postjera se kurr nuk e harrojn venin ku kan qel nga (DrenaS)

Kommentar von Autokton, 31.12.2010 um 06:25 (UTC):
Ej a ka far kontrolli qekjo far faqe bre. Qysh bre shok pllumbave nga Turqia te quajtur Azman po i quani Rac Kosovare Gjylia.
Gjyliat Kosovare jane tjera bre miqt e mi jane me sqep me te gjat dhe sy te vegjel.

Kommentar von `florent, 25.12.2010 um 20:58 (UTC):
du me ble gjylija edhe gumalia floorennt1@hotmail.com kush ka me shti kontakto

Kommentar von florenti , 04.12.2010 um 19:44 (UTC):
hej dashta me dit qata pllumat ne foton e 3 a shiten

Kommentar von valmir gashi , 03.12.2010 um 20:38 (UTC):
ajan gjulijat ne shitje 049380149 tregom

Kommentar von edi vu, 03.12.2010 um 11:28 (UTC):
pershendetje

Kommentar von 044207120, 18.11.2010 um 17:03 (UTC):
shum te bukur kokan po kishapas deshir te me remre ky pronari ne tel e tki esha ble naj njo prej teje

Kommentar von Enver Elshani, 11.11.2010 um 01:57 (UTC):
Tungat shoqit a ban me dit a i ke gjylin ne kosov apo ne perendim dikun se jam shum i interesum kso gjylije qe paske ti edhe qe numrin e tel...0041-076-488-49-17 jetoj ne ..ch..Suisse emnin e kam .Enver Elshani me quajn Drenic...

Kommentar von albi, 29.10.2010 um 08:02 (UTC):
shum te jeshum


Kommentar von ladi ferizaj, 21.10.2010 um 07:43 (UTC):
kush ka gjylia me shit neta le nr telefonin se jam i interesun per nja 50 copa

Kommentar von gjylija zhegra city, 16.10.2010 um 17:14 (UTC):
kush don me pa gjylija te bukra hajdeni ne zheger gjylija mat te bukura nuk ka ne kosov

Kommentar von kenani komogllav, 29.09.2010 um 19:28 (UTC):
pershendetje ata qe mbajn plluma. kush ka me shit xhimlija me shapka me balosh munsisht net kontakton ne ket numer 076 2653053

Kommentar von denis, 25.09.2010 um 12:20 (UTC):
prelijepe djulije, ja sam zainteresovan za prizrenske djulije gdje se nalazite i dali imate za prodaju.ja zivim u belgiju moj broj tel. 0032477411515

Kommentar von VItias, 17.09.2010 um 06:57 (UTC):
Kush ka dikush ne komunen e Vitis pellumba te races se paster am Tippler ose Kuta ,Gjymlika(gjynli) per me shit please lene ni add dikun ehde mirremi vesh disi

Kommentar von diamant, 14.09.2010 um 19:10 (UTC):
kush ka me shit gjulia tbardha le ta len add-n i Prizrenit jom

Kommentar von admiri, 28.06.2010 um 00:00 (UTC):
shes 10 copa tipplera original te importun prej gjermanies nga 30 euro copen kush osht i interesum let me kontakton ne add reperi-ks@live.com ju pershendes

Kommentar von altini DRENAS , 25.06.2010 um 06:35 (UTC):
a te pyti najkush ty liridon per gjyli najsen ,jo ,,ani rri bre njeri mos na trego per gjylia .....

Kommentar von Liridon, 22.06.2010 um 08:09 (UTC):
Pllumbi Gjyli oshte pllumb i popollizuar nga shum njerez te vendeve te ndryshme

Kommentar von altini, 16.06.2010 um 06:24 (UTC):
kush ka me shit gjylia te bardha krejt lajmrohuni ne add letaqi@hotmail.com .........gjyliat duhen me kon me sqep te vogel flm ....

Kommentar von kush don me ble gjylija bademlija lajmronu ne numrin 044-957-896, 25.05.2010 um 19:16 (UTC):
kush don me ble gjylija bademlija rca e tyre eshte gjykanat pembe allkanata peckalija

Kommentar von rifat zhegrr gjilanit, 22.05.2010 um 11:00 (UTC):
plluma mate meqmit jan gjlijat e gjilanit rasa e vjete edhe me luj me dynek jan te mir tug prshdeti

Kommentar von rifati zhrgr, 22.05.2010 um 10:54 (UTC):
shu te bukra jan gjylijat pa to smohe as pllumat

Kommentar von loriki, 21.05.2010 um 14:05 (UTC):
kush ka me shit ne prishtin gjylia le te len add-n

Kommentar von eyyy , 21.05.2010 um 11:41 (UTC):
o ska me gjylia veq lodhni ma rac e fort ska

Kommentar von Premtimi Vitii. !, 13.05.2010 um 20:46 (UTC):
eii .. valtonn ... tlutnaa nese ke mundesi numrin e telefonitt .. a kii gjulija edhe qasii nalt qe jonn . .edhe me kaquret edhe me tuff aa .~~!! kallxoma numri ne telitt.. !!!!dhe kalxomaa vendin e banuar ok nese ki mundesi .. !! klmm !

Kommentar von xhigggi, 12.05.2010 um 21:36 (UTC):
Tung e kom nxan 1 gjuli te bardh me kra te kuq me shit e kom kush deshiron me ble b_xh022@live.com kaloni mir

Kommentar von arditi, 09.05.2010 um 13:19 (UTC):
hej shum te mir i ki pllumat veq vazhdo

Kommentar von genti nga sk, 04.05.2010 um 22:36 (UTC):
bravo se shum te mira i ke gjylijat

Kommentar von albert hoti, 27.04.2010 um 07:13 (UTC):
pllumat me te mir jan kta

Kommentar von Rid, 19.04.2010 um 20:16 (UTC):
Per ma t'mir se gjylijat sbesoj qe ka ktoo kokan shume t'mira veq edhe t'mijat jon allton kalofshi mir ju pershendes

Kommentar von 2010, 18.04.2010 um 15:09 (UTC):
tung shum pllumat e mir i pasken ti a po me jep jan dy copa ti gulijen kan kreten i pas ti aaaaaaaaaaaaa
tung po nga je ti bre

Kommentar von dardan, 15.04.2010 um 14:16 (UTC):
tung nga dardani nese ka dikush i pejes gjylija me shit le tu mlajmrohet ne add torres-k9@hotmail.com ok tung tung veq shum tmir po kan klm

Kommentar von durmishi shipol, 24.03.2010 um 19:01 (UTC):
gjylija pllumi ma i mir suksese tung

Kommentar von Rida, 19.03.2010 um 15:34 (UTC):
Shum tmir

Kommentar von ferat, 21.02.2010 um 19:45 (UTC):
shum te bukur ishin

Kommentar von kush ka saqina tiplera me shit let lajmrohet , 19.02.2010 um 19:25 (UTC):
kush ka saqina tiplera me shiten let lajmrohet 044-855-794

Kommentar von ramo, 10.02.2010 um 12:47 (UTC):
superr

Kommentar von gggggg, 10.02.2010 um 09:26 (UTC):
skokan te mir

Kommentar von zhegra, 09.01.2010 um 12:41 (UTC):
o ska me gjylijat e zhegres heheh na gjylijat i kultivomi nese don mi ble gjylija hajdin ne zheger hehh keni mu habit kur ti shin gjylijat hahha

Kommentar von beni, 01.01.2010 um 18:05 (UTC):
kush don me ble gjylija te mira let lajmrohet ne internet xperson-@hotmail.com

Kommentar von eni007hotmail.com, 29.11.2009 um 20:19 (UTC):
tung mu me pelqej pllubat sa pare kushtojn me ble ku me u taku me ble tungKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 321872 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden