Mura Gjakovar
murat gjakovar(musurat)
pakez do fjale edhe per kta plluma gjakovare..siq folet se qe ket race te pllumave ne gjakove kultivohet peje shek 19  ku turqite i kan  ikan kryqezu me pluma qe ikan pru prej turqije saksisht nuk dihet saksisht vetenm ne do shenime njeni prej ushtarve te osmanve i ka shkrujt nje nje liber te vet  ne shek 19  se kan pa do pluma,te bardhe me nje si trekensh ne shpin.. kaltert.. qe si sperngjan asnje race turce)..? edhe me plluma te atehershem gjakovar tuj bu kryqezimin .kan arrit derri te kjo pamje te pllumave..ngjyren te bardhe gati kejte trupi vetem krevin e zi po edhe ne shpine nje si trekensh ne ngjyre te zi..(syt )ektyne pllumave eshte e zi e mshelt  .edhe syte te rumbulakt....(.shqepi)  doket  me imadhe se te kuta ose gjulijat po qe eshte  me i hole, se te kutat po anen e naltme  te shqepit jan me te zi deri pjesa e poshme e shqepit eshte e bardhe....(.penlat) ne bishte si zakonishte ikan 12.  ...po sa i perket emrit .mura, musana.emri i ktyne pllumave eshte dale nga fjala te cilt e kan perdor banort te gjakoves (,murt)..kaltert per qate arsyje edhe emri i ktyne pluma eshte mura.ose musana..
                    ...
      
Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von Afrim , 06.04.2021 um 09:35 (UTC):
Pershendetje aka kush musana ne Gjermani per shitje amunet kush me tregu

Kommentar von Xeni gjakovari, 26.07.2016 um 02:19 (UTC):
O shoki filip Amos je vllaut i jeder alfredit rahmetlis a jo ok tpershendes KY esht Numer i Jemi.015751286643 Hannover

Kommentar von filipi austri , 13.02.2014 um 17:52 (UTC):
i kam ba do plluma ne austri prei merakit po kur jam kan ne kosov si fmi kam pas plluma po me keta se i kam ne austri jam i knaqum po kur me shkon menja te kremusmit e Vitor Qetes prei gjakove me doken keta si sorra po shka me ba une i du kreit pllumat po sod i kam munsit e mira ketu ne austri me rrit shm plluma per qef i bai nja 10 copa kremusem e 6 bardhosha e 4 gerrcana e 2 sharkana shka me ba noshta i bai naiher
pershendetje kreit pllumagjive filipi

Kommentar von lush mala , 19.11.2013 um 11:47 (UTC):
tung shoki a je mirrrr ka sa i ki qifta e kremusv

Kommentar von anna, 28.09.2013 um 21:02 (UTC):
I hope this was a very interesting post thanks for writing it!

Kommentar von edoris, 05.09.2013 um 19:28 (UTC):
sa te bukur ej

Kommentar von Durimi, 03.09.2013 um 22:58 (UTC):
o shef sa e shet qiftin e qetyne pllumav

Kommentar von septik, 22.05.2013 um 01:01 (UTC):
i loved the article added to my favourites

Kommentar von ðîäîäåíäðîí óõîä, 15.04.2013 um 15:50 (UTC):
i loved the article added to my favourites

Kommentar von merimani nga theranda , 10.08.2011 um 19:40 (UTC):
tungi saper plluma shum po me pelqejn edhe qe nuk ikam shum qef po kam qef mi ba do ok akeni ne shitje 044 411767

Kommentar von what are acai berries, 04.08.2011 um 05:39 (UTC):
Thank you for this valuable post. It changed my mindThank you for this valuable post. It changed my attitude

Kommentar von Fredi Sulaj, 22.06.2011 um 14:45 (UTC):
pershendetje....
Nese mundeni me me tregu, ca vetije kan kto pllumat.

Kommentar von cana, 31.03.2011 um 17:52 (UTC):
ne skivjan ka pellumba pa dallavere siq osht qel prej voje si e ka fal lumi zot

Kommentar von lluga , 22.03.2011 um 16:05 (UTC):
shum te mir aaa

Kommentar von iliri, 27.01.2011 um 16:06 (UTC):
shum tmir kokan kta pllumat e gjakoves tbukur

Kommentar von besi, 16.01.2011 um 10:07 (UTC):
pllumat e besit me carralluk
gjinden
te but
te mir

Kommentar von endriti, 06.01.2011 um 16:58 (UTC):
shum te mir vollahin a bon numrin e telefonit e te thirri e tani marem vesh ka sa kushtojn

Kommentar von gjendi, 12.12.2010 um 14:48 (UTC):
qitni qmimet

Kommentar von skivjani, 28.10.2010 um 08:22 (UTC):
pllumat ma te mirt i ka daja hisni i osekit skini shka me fol

Kommentar von zeqiri, 22.10.2010 um 12:57 (UTC):
te kqi kokan

Kommentar von meriton, 20.10.2010 um 18:04 (UTC):
kukukukukukkuukkukkk :-

Kommentar von edon , 16.10.2010 um 15:09 (UTC):
shka jon kta zhugana hade ti ne skivjan e kqyri

Kommentar von lavdim , 05.10.2010 um 17:57 (UTC):
ku je po keta plluma nuk te kokan sen bre bac po per plluma hajde te zenel troshupa hin ne jetube edhe kqyri pllumat e zenel troshupes

Kommentar von argjendi, 27.08.2010 um 17:19 (UTC):
ej ka sa shkojn pllumat mar se po me vun nja dy mi ble

Kommentar von Pajtimi nga rraci , 08.08.2010 um 19:51 (UTC):
pllumat mat mirt i ka hisni regja nga oseki komune e gjakoves skeni qa folni ma shum

Kommentar von moki, 01.08.2010 um 14:53 (UTC):
a po mi shet nja 2 copa ka 0.32 cent se boll te mir kokan kto sorra

Kommentar von skivjani, 21.07.2010 um 09:22 (UTC):
dieser Seite:
Kommentar von skivjani, 21.07.2010 11:10:18:
ai heki kta pllumat te lodht prej fotov e qite na njo ma te mir se marrja e zotit me ti pa kush kta zhyllana hajdi e kqyrni ne skivjan qfare i ka e.a nga skivjani .pllumat e gjakoves nuk
duhet me kon me jaka me tlshume bishtin e perzim krypiklana etj tung skivjani


Kommentar von skivjani, 21.07.2010 um 09:10 (UTC):
ai heki kta pllumat te lodht prej fotov e qite na njo ma te mir se marrja e zotit me ti pa kush kta zhyllana hajdi e kqyrni ne skivjan qfare i ka e.a nga skivjani .pllumat e gjakoves duhet me kon me jaka me tlshume bishtin e perzim krypiklana etj tung skivjani

Kommentar von Historiani i Gjakoves, 10.07.2010 um 06:57 (UTC):
Qka eshte ky tekst nalt bre po si Musani ka qen prej shekullit 19, plus eshte kombinu me pllumab turk, fakte te paqendrushme,Murra e gjakoves ka eksistu shume me heret si race perveq qe e kane mbajt njerzit ai ka qen edhe ne mal i adaptuar si pellumb. Mos i ibeni vlerat tona me origjin Turke.

Kommentar von beni peja, 30.06.2010 um 12:44 (UTC):
po plaki po i lypin tash brisk musnata e kur skan qen ashtut sa mbaj mend une per musanate gjakoves edhe kan qen shum roda prej pejes kan shku en gjakov mbas ni vjeti se musani ka qen ma topali edhe fluturimin e ka pas ndryshe tash fluturojn si tiplera fluturimin ekan kisha pas deshir plaki me kontaktu me ty tung

Kommentar von loriki fuck inagjive, 30.05.2010 um 06:22 (UTC):
ma te fort se murra nuk ka

Kommentar von behar hoti, 09.05.2010 um 19:09 (UTC):
pllumat matemir ne kosov munti gjeni vetem te une nuk ka tjeter veq ne polac te drenices

Kommentar von ademi , 09.05.2010 um 12:07 (UTC):
shum pllumat e mir i ki

Kommentar von berat krasniqi, 02.05.2010 um 20:01 (UTC):
tungi qa je ka ban aje mir edhe une kom plluma shum te mir dhe po kam deshir nese ki ndonje me nrrue apo me shiot mujm me nrru me se shumti okei qao klm

Kommentar von une , 18.04.2010 um 08:23 (UTC):
shum te mir kta prrosta weq mej zi me sup po bajkan be wlla weq perpara gjakowa me plluma

Kommentar von fisni, 18.02.2010 um 23:10 (UTC):
shum pllumat e mir i paske

Kommentar von kushtrimi, 10.02.2010 um 17:47 (UTC):
keta plluma jan te mir shum

Kommentar von ermali, 09.02.2010 um 09:36 (UTC):
po keta plluma jan te mir veq qitni edhe do plluma tjer ma te mir tung

Kommentar von valmor, 16.01.2010 um 13:43 (UTC):
shum pllumat e mir i paske hejj shu m te mir


Kommentar von sahit , 05.01.2010 um 17:16 (UTC):
ka sa i shet shuki be qita plluma qifta add sahit_thaqi@argetohu.com

Kommentar von Xhakovari, 05.01.2010 um 15:18 (UTC):
Me pllumba te Dan Dinit nuk ka pas prej daj se di kush i ka tash pasi ka vdek ai veq bash racen e vjeter e ka pas kalo mir.

Kommentar von leotrim, 05.01.2010 um 12:25 (UTC):
kush osht i interesun me ble plluma le te lajmrohet ne email; bossi.14@hotmail.com

Kommentar von plaki , 31.12.2009 um 06:30 (UTC):
o gjakovar pllumat e gjakoves jan kon te mir po prej se i boni aj magjupi i osekit jau prishi me tuj bo kombinime me tylifare e ju nuk po dini gjo veq me i pa briska dvetni pleqt qysh jan kon para lufte

Kommentar von gjema emshir , 21.12.2009 um 19:23 (UTC):
shum te mir pllumat po mat mir ne emshir

Kommentar von nura , 13.12.2009 um 00:48 (UTC):
une kom ksi plluma jan shum te mir kaq di une se sna kan msu naper shkolla per kta kurr bre ju flm

Kommentar von ok, 30.11.2009 um 21:35 (UTC):
tung

Kommentar von luani, 03.10.2009 um 20:30 (UTC):
shum te bukur jan

Kommentar von goni, 24.09.2009 um 11:17 (UTC):
tung shoki ka sa e kan qmimin dy copa qifta e shum te jeshum kokan

Kommentar von pa emer, 22.08.2009 um 18:28 (UTC):
shum tmir

Kommentar von mendy DRENICALI, 09.08.2009 um 07:45 (UTC):
shum te mire por te vegjel zoj se shum te qarte :-

Kommentar von kobra, 26.07.2009 um 17:56 (UTC):
jau rrofsh bolet ktyne pllumave

Kommentar von bajrami, 05.07.2009 um 19:03 (UTC):
oti pasha ropt qe ihekni kto sorra prej WEBIT,,, se na murren ftyren kto sorra te gjakoves ini rrras krejt gjakova ksi sorra mar nncncn mes shtoni mo se weq se dhin kafazin palidhjee

Kommentar von bajrami, 16.06.2009 um 09:28 (UTC):
shum plluma te mirr shummpo a kini zoj me shit te ktyneve

Kommentar von hamburgi, 07.06.2009 um 19:53 (UTC):
per musana ose bardhosha te gjakoves ka te flitet shum po edhe mu si adhurus i tyre me duken pllumat me te mir edhe tani e tutje i kom ne shpi mendoj ne kosov dhe mundona mi kultivu sa me shum e sa met mir i pershendes te gjith pllum mbajtsit e sidomos ata qe mbajn plluma te gjakoves ne pergjithsi,musana,bardhosha,murova,piklana etjer

Kommentar von Amiri, 05.06.2009 um 13:32 (UTC):
Tungjatjeta të gjithve....Une jam Amiri nga Finlanda dhe jam i interesuar per disa mura gjakovare...kush le t'me lajmrohet në kit email adres amir_kulleri_fejzullahu@hotmail.com ... Klm të gjith

Kommentar von valdrin, 17.05.2009 um 12:10 (UTC):
taman pllumba qysh duhet me kan gjakovar

Kommentar von pordha, 10.05.2009 um 09:42 (UTC):

Kommentar von lubishta vitis, 09.05.2009 um 20:49 (UTC):
plluma te bukur shum per bukuri kshtu sdi sa jan te fuqishum per gara qere su doakan edhe qaq po pana qef mi pas njo dy te paken e mej prvu tani me ja nis mi kultivu..spo di qaoo klm gjith

Kommentar von adhurim, 18.04.2009 um 17:14 (UTC):
adhurimi krasniqi fshati bardh kumuna malishev

Kommentar von xhenis, 11.04.2009 um 19:03 (UTC):
te mir por sqepin e zii

Kommentar von gjakov, 29.03.2009 um 19:00 (UTC):
po mor njeri krejt mire bre bur pa qa shkrujte mor i ti mjeri ase zoti imadhe sun pot kuptojke haha.te lutna pakez sqaroje me mire ket koment shok i dashur.gjakovar ky masash eshte i yti edhe po presim pergjigjen..?

Kommentar von jasmin, 29.03.2009 um 18:51 (UTC):
cao

Kommentar von Gjakovë, 28.03.2009 um 03:39 (UTC):
Plop Gjakova MAE JAN Racan Racan All Good Unter anderem begrüßen EGZISTOJN aber mein FREUND HISN REXHEN AUS OSEK Hila, dass er beabsichtigt, PLoP MA Mirta im Kosovo ist NO AUCH IN BOT FÜR QIT RAC die AJ .... .... Vielen Dank für das Verständnis / hallo.

Kommentar von barton rexha , 28.03.2009 um 03:29 (UTC):
poj pllumat ma te mirt jan ata te hisni rexhaes nga oseki skini qa me than po pllumat etan ose te gjakoves jan pllumat ma te mirt ne te gjitha rasat qe ndodhen me musana nuk ka askund tung .....BARTON REXHA NGA OSEK HYLA.../

Kommentar von tasimi, 21.03.2009 um 12:27 (UTC):
jan shum pellumba te mir pa dyshim

Kommentar von anonim , 11.03.2009 um 16:46 (UTC):
kush o pllumagji i moqem i gjakoves aj e ngje se kush okon boshki se aj i ka pas pllumat mate mirt at vakt me nderime te gjith pllumagjive te gjakoves e tash po ju pershendeste shoku i juaj

Kommentar von dl;df,l';, 07.03.2009 um 12:03 (UTC):
ajet ademaj pllumagj qe 70 vjet

Kommentar von egzon , 05.03.2009 um 19:30 (UTC):
ja di zind gud

Kommentar von BURHAN SEDEFI NGA CANADA DHE PEJA , 24.02.2009 um 06:24 (UTC):
mir dita shoku skener isufi vetem desha me te pyt se qfar domethenje ka qe ki shkru tkuq e tezit se a osht fjala per plluma apo- dhe a mos je nga peja kena gjamba se unejom buki dhe po te pershendeti eshkruj pak ma shum se ndihem tung tung

Kommentar von skeneriisufi, 23.02.2009 um 18:59 (UTC):
tkuq etezit

Kommentar von gjevahiri.Klin, 17.02.2009 um 14:49 (UTC):
A mundet dikush me mi shit dy qesi ni qift edhe tregom sa pare...

Kommentar von burhani nga canadaja , 27.01.2009 um 05:54 (UTC):
mirr dita shok pllumbagji nga gjakova vetem deshta me ju sill nder mend se parra ketyne pllumave te gjakoves si pshembull jon musanat po jon kon edhe do emna te tjer si prshembull grcanat edhe musanat e vjeter e kan pat emrin krye musma ose ballin e zi eikan qujt ball zi po edhe kan qujt si zoo mirra se e kan pasur zonin e trash me fjal te moqmive qysh folshin kurr kendojshin kta plluma ju ndegjojke zoni 3 kojshi dhe kisha pas deshir me i perrshendet te gjith pllumagjit me perrshendetje nga canadaja dhe pejaKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 321872 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden