Duneka
ky pllumi eshte  edhe gjindete ne prizren  te zotri ajeti

 
Nj histori i shkurture mbi veqorit e ksaj rase te pllumbave rrotullus. Dynek (prishtine) Kosoves

 

Dyneku i (prishtines)Kosoves . Paraqet rasene specifike te Pllumbave rrotullus ,te cilet rrotullohen rrethe boshtitte menduar .Gjat rrotullimit paraqesik figura te njenje rrethi te mbyllur (pijat) osete nje vide (burgi)pak ma te mbyll:)osete nje vide ,pak sa ma et mbyllur e cila bie ne drejtim te tes.Kjo rase pllumbave mendohet te jetkultivu qe nga shekulli i 19sipas gojdhanave te pllumba mbajtesve te vjeter nga Prishtina dhe Prizreni ku kjo ras asht ma e perhapur po edhe ne ter kosoven::Mendohet te jet ni kryqzim mes pllumbave rotullus nga orjenti dhe pllumbave vendor te ashtu qujtur (KUTA)Merita te mdha per kultivimin dhe perkryrjen e ksaj rase kan kultivusit vendor (Kosov)Per pamjen dhe rasen e cila edhe deri me sotshkelqen tek dyneku.

           Nje pergjigje edhe skjarrim

  Keni shkrujt për Dunekun, mendimi imë ësht se dunek për Shqiptarët nuk ka, fjala Dunek ësht fjal Turke fjalë e një robrusi 500.veçarë, keni përmend sa unë ju kuptova kryqëzimin e pëllumbit Prishtinës me një pëllumb Orjental, keni përmend se ësht pëllumb rrotullus.

Mendimet e mija janë ndryshe ky pëllumb nuk ësht rrotullus po ky sillet rrethtrupit të vet gjat aterrimit, pëllumbi Orjental rrotullohet, andaj vjen ndeshë kryqëzimi me vetëvetën për standard të tillë, andaj edhe ma keç sipas mendimit tim se ky nuk ësht pëllumb i shekullit 19. dhe nuk ësht pëllumb i Persijes se pëllumbi Orjental ka origjinën Persijane.
Pëllumbi i Prishtinës apo pëllumbi i Kosovës ësht pëllumb i Principatav Ilire.
- Juve ju ngel ku zhvillonin aktivitetet e veta këto Principata?
- Pëllumbi i Prishtinës apo pëllumbi i Kosovës në cilin vitë u regjistru në ceklopedin Botrore të tre autorve Gjerman Rasat e pëllumbave të Botës dhe kush bashkpunoj me këta autor?

Dunek nuk guzojm ta qujm ne Shqiptarët po Krahësjellës. Sqarim Gjermanët e quajnë rrotullusin pëllumb Rrolerë. Me këte nuk mposhtemi ne pse e quajm pëllumbin e Prishtinës Krahësjellës.

Duke ju përshëndet kërkoj ndjes edhe nga ky shkrim që u mundova të sqaroj rreth emrit Krahësjellësit e të mos e thrrasim turqisht pëllumbintonë autokton denbabaden.

 ky tekst eshte i marre peje libri vizitues (autor iteksit zotri syla)


 




Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von arben, 16.02.2016 um 10:36 (UTC):
KUSH KA DY DYNEK PERMI 100M SILLME EDHE 4 GJYLIA TMIRAV BADEMLI TE ME LAJMROHET NE VIBER OSE WHATS APP 0762110906 JETOJ NE CH KUSH KA NE ZVICERR JU LUTEM LAJMRONEM FLM.

Kommentar von tung, 27.05.2015 um 10:59 (UTC):
pershendetje

Kommentar von zhegra, 29.11.2014 um 10:23 (UTC):
po llashtics kurr skan pas plluma azhegra nidaj kapas e kamipas zhegra poshti libr po ju po gazon ala skeni pa pllum tu sill llashtic veq naipi e kishna hek pl juv se qer jen kej prsjak klm cuki


Kommentar von llashtica, 09.10.2014 um 23:38 (UTC):
pllumat matmir qikapas zhegra jon ne llashtic ikanmet veq do melezar tash edhe bisht qurana

Kommentar von Cima, 19.03.2014 um 09:09 (UTC):
Ne emer te klubit shoqata-e-dynekave.de.tl ne Germany Düren Pershendes te gjith pellumbajtesit e krahsjellsve dynek dhe ju uroj suksese sa me te mira si ne kultivim po ashtu ne gara...

Kommentar von besim canada, 20.01.2014 um 04:27 (UTC):
ju pershendei te gjithve dhe ju kshilloj per pllubat javria qe krratin ne fyt dhe qe kan sari ne goj ti qitni 3 dit nga 1 shprits cocacola sita qelni keni me pas sukses tung nga canada

Kommentar von Black Friday Canada Goose Men's Parka On Sale, 10.12.2013 um 04:55 (UTC):
Both the TPLO and the TTA require them to cut some portion of the tibia and use surgical implants to keep the bones in place. This changes the angle of the knee and thus replaces the need for the CCL. In my opinion, the TTA, if you have someone who can do it, is the lesser of the two evils - that is, if you choose not to do the extracapsular method. TTA requires less bone to be cut and less recovery time than the TPLO. We just recently had the TPLO done on our 72 lb Alaskan Malamute day before yesterday. I would have chosen the TTA surgery if there was a surgeon in my area that does it. Unfortunately, we would have had to drive 3 hours to Seattle and I worried that if there were complications after the fact, we wouldn't have anyone to go to. I'm feeling some regret about choosing the TPLO method, however; she's already putting the leg down and limping on it. My girl is also a pretty mellow dog for a malamute and we were doing conservative management for approximately 6 months prior to this, so we're used to the routine.
Black Friday Canada Goose Men's Parka On Sale http://boatlift.it/img/usato/blackfriday.aspx

Kommentar von canada goose parka uk Christmas Gifts Outlet, 09.12.2013 um 20:07 (UTC):
Tortoise print is so timeless and perfect. Those thank you notes are perfect; so are the Jimmy Choo heels. I like the tortoise MK watch!
canada goose parka uk Christmas Gifts Outlet http://www.aninga.eu/public/pdf/saledeals.aspx?9

Kommentar von canada goose camp fleece hooded jacket for kids, 21.11.2013 um 05:54 (UTC):
YUM! Just gorgeous, Kelly! You had me at "the best-ever bath for your favorite cuts of beef"! Cannot wait to make your version of marinade for Flank Steak on the grill! xo
canada goose camp fleece hooded jacket for kids http://cowriter.it/index.asp?id=6

Kommentar von arben gagica, 11.11.2013 um 16:44 (UTC):
Nese dikush ika pllumbat e semur ju kisha kshillu ne 5 litra uj te ju qitni nje kapak te shishave qe pim uj se pari duhet ta kesh gushen te mbushur me ushqim dhe pastaj tja qitni kete ilaq pasi ta pin ate uj krejt duhet te ju qitni 2 jav vetem Vitamina

Kommentar von Canada Goose Mens Down Mitt Mid Grey, 06.11.2013 um 07:14 (UTC):
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs and forums to let the blog writers know that theyâ?Tve added something advantageous to the world wide web!
Canada Goose Mens Down Mitt Mid Grey http://www.inenop.com/index.asp?id=86

Kommentar von Nazimi Genev, 07.10.2013 um 21:16 (UTC):
Rifo shum shum urime per ket rezultat qe e ke arrit sivjetNuk jan pak 80 metra te uroj sukses edhe mat mir ne garat e ardhshme Nazimi.

Kommentar von Blerimi, 22.09.2013 um 13:42 (UTC):
Per Dynek per veq se ne Gjilan te Bastrija qe e shtini nje ne Liber edhe ne Veqanti Te Arben Gagica qe qe i kemi pa 6 copa tu u Sjellen shum Gat tre jan Myten me hert nje e ka thy Krahin edhe dy te tjer e ne veqanti nje Mavili e Bardhe qe u sjellen per mi 150 metra po edhe ajo mbas disa diteve u mbyt

Kommentar von viti, 18.09.2013 um 21:48 (UTC):
per dunek ajdi te cufa me pa shka eshte rotulim.

Kommentar von leotrim kurti, 14.07.2013 um 20:05 (UTC):
ka sa pi shet okush

Kommentar von FACEBOOK, 26.01.2013 um 19:53 (UTC):
Unioni i Pellumbave te Kosoves

Kommentar von Kfez 044549440, 14.01.2013 um 20:16 (UTC):
Shitet kafezi i hekurit eshte 2 metra me 2 dhe naltesin eka 2 metra eshte i hekurit ika raftat per 70 copa plluma mundeni edhe rafta tjer me rregullu per me shti plluma ma shum

Kommentar von Kfeze 045636250, 08.01.2013 um 17:22 (UTC):
Shitet Kafezi i hekurit eshte 2 metra me 2 po ashtu edhe naltesin eka 2 metra eshte me rafta Qmimi 300 euro

Kommentar von Eshte maren Sot vesh se kush e silli, 25.11.2012 um 17:38 (UTC):
mase gati ne Kosove

Kommentar von zhegra i boj pershendetje zymer dauti , 21.11.2012 um 22:30 (UTC):
Zymer dautii pllumba t fort kish sukses n t ardhmen dynek ka 150 metra je ka i silll brravo

Kommentar von rremi 72 vushtrri .fin , 21.10.2012 um 08:16 (UTC):
pershendes te gjith plumbmbajtsat e rrotulluesve kosovar se met vertet rrotuluest e kosoves(DUNEK)nuk ka met te mire se ne kosov e sa per idiotat sllav grek e magjupt makedon mos ja veni veshin se ata nuk kan pas rrotullues(dunek) mat mire se ne qe kemi ne kosov ju pershendes tung...

Kommentar von zija, 11.09.2012 um 23:09 (UTC):
kerkoj angeza me ble 044470 834


Kommentar von sabiti, 09.09.2012 um 21:02 (UTC):
kush mundet mem tregu ku dallohet mashkulli prei femres te pellumbat kam dy por se di a jan qift

Kommentar von Besimi llashtices canada, 01.09.2012 um 00:21 (UTC):
ju kisha lut pllubajsit e kosoves te dynekt ta bajn ingjizimin ma mir dhe mos shtini tu sill shum pak se nuk po naj pranojn grekt dhe maqedont me te sillme se po thojn pe perzin te sillmen ju peshdes te gjithve.

Kommentar von e Diele ne Gjilan, 23.08.2012 um 19:35 (UTC):
e Diele ne Gjilan ora 18:30 ka thirr per Liber Berati kurse te Nexhati ora 19:00 keshtu qe keta te dy jan Lidhur nga 100 Euro se cilit po i sillet me shum me respekt

Kommentar von Arben Gagica Gjilan, 10.07.2012 um 19:05 (UTC):
Pershendes nga zemra z.Mehmetin nga Smira

Kommentar von Besimi Canada llashtic, 09.07.2012 um 15:34 (UTC):
Ju pershdes te gjith pllubajsit kosoves por vetem me pun arrihet rrezulltati te fala te gjithve

Kommentar von beni, 26.06.2012 um 16:14 (UTC):
Pershendetje te gjitheve Kjo faqe eshte per sportin e pellumbave o Vellezer e jo per me u shty se kush e kush po shan e po rrehen lerni keto sene se nuk nakan hije se nuk e percjellim vetem ne Shqipetaret kete faqe po te gjithe ata qe kan pellumba

Kommentar von , 21.06.2012 um 02:09 (UTC):
kush je ti b zhegra a ban me tit tani e shohim

Kommentar von rifati, 15.06.2012 um 12:58 (UTC):
kurr kish i qef shimi trego emrin tani fol se ko me gjet kush je se sje i gjilanit ti kosh bur kallxo tung

Kommentar von b . zh, 13.06.2012 um 12:05 (UTC):
e ji ti qi po fol neemr te gjilanit trego kuh je fol neemr ton e pr dneek me tu eedhe thmija zhegre i htyn mee ty tung tku kih qeff himiim

Kommentar von gjilani , 10.06.2012 um 04:10 (UTC):
kur po del gjilan e shohim kush ka dynek te mir o rifat zhegra se sa ni kokerr te grurit po dokesh te pres edhe kurr per dynek ma nuk due me ta ni fjalen tung ///

Kommentar von bajram , 06.06.2012 um 19:49 (UTC):
Schwerte ibaske blumate mira aki naj anoca
mesit povin tri copa mu

Kommentar von rifati, 06.06.2012 um 14:24 (UTC):
ti qi po shkrun nemn gilan po dil gjdo shtun gjilan un jam
edhe shkruj neemr ton

Kommentar von rifati, 06.06.2012 um 13:40 (UTC):
po dil pr dit gjilln j

Kommentar von forca kosova, 05.06.2012 um 13:30 (UTC):
ardijana provo me hobi tjeter se ky hobi nuk asht per femrat kosovare zemer,sepre ne trevat tona mbyten per ni pllumb e spo mbyten per ni vajz si ti tung ari

Kommentar von gjilani, 05.06.2012 um 13:14 (UTC):
zhgra,gjilani,jo zhegrajo gjilani o njerz!duneka shkoni e shikoni ne vushtrri se atje asht tradita e tyne e msonu pak se si sillet duneku i mire e lene at pun gjilani,zhegra

Kommentar von ardijana, 03.06.2012 um 23:20 (UTC):
A munde te me tregoni se qfar dmth kan pllumbat ?

Kommentar von gilani , 31.05.2012 um 01:54 (UTC):
per plluba postjera me plluba te haxhi shefqetit ne zheger nuk ka ishalla veq perpara haxhi

Kommentar von xxx, 28.05.2012 um 01:08 (UTC):
po smira kur ka pas plluba te mir per plluba te agimt gjilanit nuk ka as ne ks te fala agim shum veq perpara se zotni pllubajs je te pershdes

Kommentar von gilani, 28.05.2012 um 00:58 (UTC):
o shoq rifat nga zhegra ti ani pllub te mir nuk e ke veq na shurdhove tu u livdu se met zan naj kun pa ti thye kocit nuk e la tug

Kommentar von llashtica, 26.05.2012 um 03:04 (UTC):
kemajli vebia berati afrimi edhe rucki kemi me jav vjedh asnja nuk kena me jav lan naper qymeza se rrencat ma te mdhaj se ju nuk ka kerund tung

Kommentar von agimi, 24.05.2012 um 05:52 (UTC):
me plluba te xhelal agushit nuk ka gjilan

Kommentar von rifati zhegr, 21.05.2012 um 13:55 (UTC):
po gjela i k pllumaatt shum fort

Kommentar von prishtina, 21.05.2012 um 02:33 (UTC):
per pllumbaxhit e zhegres ni shok um ka tregu se me dynek ma te fort se te ni xhelal agushi nuk ka as kosov

Kommentar von rinesa, 09.05.2012 um 09:21 (UTC):
pellumbi shqipetar eshte me i mire se te gjith njerzit e botes

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 14.03.2012 um 21:41 (UTC):
Shes keto Lloje Allkanat me Karikanat qifta Pembe me Peckali qifta Peckali me Gjykremk te Bardhe me vija qifta Pembe me gjykremk te bardhe qifta Bellk Gjyli me Tipler qift Sharc Gjyli me Engleski qift dy tiplera qifta Pall edhe Saqin dy postjera Maver edhe boz 044-855-794 gjilan

Kommentar von www.shoqata-e-dynekave.de.tl, 11.03.2012 um 18:09 (UTC):
i pershendes te gjith kultivuesit e pellumbave shqiptar ku do qe jan

Kommentar von rifati, 27.02.2012 um 18:00 (UTC):
o bac dil te un e pim ka ni kafe e i shef pllumat e tregoj qfar gjinci i kam pllumat t prshdes bac turoj sukses plluma

Kommentar von baci, 26.02.2012 um 11:59 (UTC):
pershendetje rifat zhegra banu burr edhe trego se qfar gjinsi jan pellumbat e tu ama tergo drejt se une edhe ti e din se prej cill pellumba jan klm.

Kommentar von rifati, 24.02.2012 um 18:23 (UTC):
falmiderit per mesazh preshendetje edhe nga un per mavelien qe t ka dal mashkell ikom kallxu bacit bexhet edhe nj femen jom tja rujt se ata ekom shok per kup kreje cili ti pelqen munet me mor te un tung nga rifati pershendes shum

Kommentar von Nazim Azemi , 24.02.2012 um 15:20 (UTC):
Përshendetje Rufo si je me shëndet si po kalon si ike Familjen shokët pëllumbat aiki mir. Baben si e ke a ësht me she¨ndet mir Tfala bani shum Aje kan me pa si asht ba Mavra qi ma dhave Mavlipark po mdu Mashkull se pata qef mi ba qifta 2 tut po shnosh Rufo turoj shëndet e jet te xhat.Pllumat iki Kllas mos te jet Marak tung Nazimi.Genevë

Kommentar von vali, 18.02.2012 um 19:35 (UTC):
ah him ndrrim

Kommentar von Natashacex, 17.02.2012 um 10:10 (UTC):
How to download for free X Rumer 7.0.10 Elite??
Give me URL please!
It is the best program for mass posting on forums! XRumer can break most types of captchas!

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 11.02.2012 um 20:38 (UTC):
Kush eshte i interesuar per Gjylija kam ne shitje 30 copa Allkanata Pembe Karikanat Xhykremka te bardha me vija sarikanat nje sharc gjykanat limonkanat etj qmimi 5 ero copa 044855794

Kommentar von gjilani 2012, 10.02.2012 um 18:20 (UTC):
jam prej gjilanit po nashta i shet shtrejt merr add gjilanasi5@live.com edhe kontaktojm msn

Kommentar von rifati, 10.02.2012 um 14:52 (UTC):
po munish mi ba po a bon me dit kush je ti tug klm prshdes

Kommentar von gjilani 2012, 09.02.2012 um 20:45 (UTC):
rifat aki me shit naj pllumb tmir edhe a muj mi ba sojit tond pllumbat

Kommentar von Natashacex, 07.02.2012 um 02:10 (UTC):
Where download for free XRumer 7.0.10 ELITE??
Give me URL please!!!
It is the best program for mass posting on forums! XRumer can break most types of captchas!

Kommentar von rifati zhegr, 05.02.2012 um 21:21 (UTC):
edhe fidani i ka pllumat e mir shum veq i uro sukses

Kommentar von gjilani 2012, 05.02.2012 um 20:00 (UTC):
o fidan zhegra nja e ke sill ekjt edeh ato em njofshem edin ti qysh 60 metra minxi z rifati ika mat fort zheger rekord rifat zhegra asht

Kommentar von rifati, 18.01.2012 um 14:23 (UTC):
o moj fidi be se ti po tregoeshi i rrezikshum

Kommentar von Fidan Zhegra, 17.01.2012 um 11:47 (UTC):
Kush Deshiron me Pa Pellum Eja Dhe Binduni Dhe Shikoni Qka Esht Pellumi , Un Te Ju Kam Pa Vetem Polloqinka .... Fidan Zhegra

Kommentar von Pershendetje, 10.01.2012 um 18:20 (UTC):
Pershendetje ketu po shoh qe ju qe keni dynek vetem ne faqe t einternetit po i sjellni dynekat hahhahahahah

Kommentar von halil ahmeti , suhodolli, 07.01.2012 um 08:13 (UTC):
ju pershendes te gjith pllumaxhit e kosoves te cilt majn dyneka se dyneku o pllumi ma i mir per mu mbajt po nuk di a ka pllumaxhi i cili nuk i livdon pllumat e vet e ma mir asht me lu e me kallxu vet pllumat se tash kosova ka boll pllumaxhi kultivus te dynekave pershendetje

Kommentar von drenasi, 02.01.2012 um 02:39 (UTC):
pershendetje per te gjith kush don me ble ni dyneke tmir ekam per shitje qmimin 40e eka ekum nxa para niviti dhe kurr lshu sekam veq nmrezh emaj asht emir shum por un nuk maj dyneka per ata peshes te interesurit mun kontaktojn ne imel buzet-etua@hotmail.com ju pershendes kaloni bukur te gjith

Kommentar von rifati, 30.12.2011 um 14:28 (UTC):
o flm baci nazim edhe un ta uroj seten e vitit ri ty edhe gjith mamiles tane e shuqrije me shum te mira edhe ishalla ju gurbet ju dhasht zoti tanati mirat edhe shum shnet

Kommentar von Nazimi nga Zvicrra, 29.12.2011 um 15:51 (UTC):
Rifat Gëzuar Vitin e ri 2012paq Fat e shëndet mretroft paqja ne Familje dhe mirkuptimi. dhe rrespekti ne shoqni. zoti ta rujt ate që e ke. zoti ta dhasht ate që se ke.Rufo pra edhe nji her Gëzar per shum e shum mot NazimiGenevë.

Kommentar von sherif, 29.12.2011 um 06:29 (UTC):
a eshte mashkull

Kommentar von ahmet, 26.12.2011 um 20:43 (UTC):
o faj qyki koka pllum se jo pak

Kommentar von zhegraaa , 21.12.2011 um 13:14 (UTC):
Per me te zanmeee zhegra numer 1 oshttt veq per mu ngul mahallla poshtit jan hahahahaha veq postjerat sha i kena bolll e per dynek mos flasmiii

Kommentar von zhegra, 18.12.2011 um 16:48 (UTC):
ku jeton ti be njeri a nafrika kshre libren tani fol a kashti naj nja liber e mas jafut ki kavi peles se kur dush mu shty me pluma cili i ka mate mir hajde zhegr kudush ki me pa tu sil pllum prmi 100 metra e jo fjal si ti ti kshre librn ani fol se skokshe kit spor hiq qaq po dishe

Kommentar von gjilani-2011, 18.12.2011 um 11:17 (UTC):
sedi liber asnjo zhegra skeni shti asni pllums 40 metra e leje ma shum libra kallcon

Kommentar von packi zhegr, 16.12.2011 um 20:39 (UTC):
abon me dit ti kush je o zhegr vina te ti tregoje emrin e mas fol nemr hujin se zhegr dihe ku jan gullubat veq nja ka gulluba mir e aj si livdon po mas folni nemr ti po shkru me emr ton tung klm

Kommentar von ZHEGRA , 16.12.2011 um 17:16 (UTC):
Per Dynekkk Havera Hajdiii kshyrne ne zheger qysh Sillet dynekii ju vEQ Zonin ja kini ni Dynektiii hajdii ne zheger ndesh peer tipler gjylija Dynek zhegra numer 1 psh nga mahall poshtiii

Kommentar von nga gjilani, 13.12.2011 um 18:24 (UTC):
spari ju pershendes te gjith plumbajsit kudo qe jeni po asht evertet se pllumbat nuk keni qa mi livdu se sicili ilivdon te vet po desha se baci pi njifka pllumbat ku sillen ma shpejt ma kfalitet se une ikam qasi pllumba jom gjendje me kon dush mu shty nuk ahst problem se edi qfar pllumba kom po nuk ruhet pllumbi be me ta hup kohen shum tan veren me prit kur po sillet po une kam pllumba per 2jav masshumti

Kommentar von rifati, 12.12.2011 um 10:04 (UTC):
jo nun shkruj nemr tem por tu spo tjaf fol me emr se ti sjekan kurr te un po as un gl si vjet sjam kan tung klm a po fol ti nemr gl po fol nemr ton okj edhe ni her te prshdeti

Kommentar von gjilani-2011, 10.12.2011 um 19:51 (UTC):
te uen je kan en fusha gl me kshyr e din qka asht pllumbi po ktu faqe palidhej paskan qel me ofendime shkrujn me emra te huj

Kommentar von rifati, 10.12.2011 um 14:27 (UTC):
jo be burr pllum msheft zat te na ska po zhegr ni dajm ka pas plluma mir e qi se dina na shash dnishi thnra ta kshyrmi te ti qfar dnyshi kan tut e dhe fol meemr masele gjilani

Kommentar von zhegr, 10.12.2011 um 14:10 (UTC):
kush je ti be ruber qi i thu zhegres pisa a bon me dit

Kommentar von rifati zhegr, 10.12.2011 um 13:40 (UTC):
okj hajde zhegr e she vet sha asht pllumi se ska nevoj mi livdu pllumat po havaja kallxon vet po tregoje menin ti qi po folqi je kan te un e te emrushi

Kommentar von gjilani 2011, 09.12.2011 um 23:40 (UTC):
o rifat zhegra jam kan te te ti e te emrushi ju zhegra spo dishi as qa asht dynishi ele mo tjeter jishi msue ka 2o metra edhe kejt em ardh si lomsh te posht tani silli 100 metra pa e dit qak asht e sillmja kfalitet duni me ble plluma s eme zotn skeni em shku perpara kurr

Kommentar von robeni, 09.12.2011 um 23:24 (UTC):
ksuh lehsin asht zheger s q epo fol vend te huj be nanen e pisav

Kommentar von rifati zhegr, 09.12.2011 um 17:12 (UTC):
prshdetje baci nazim sije aje mir familen falimideri pe komete jo pllumat si persi me kerkuj se pr mu jan tmir shum mu matmir su vun po edhe ti te un e ki deren qel prshdeti shum klm

Kommentar von baci , 05.12.2011 um 10:58 (UTC):
o gjilan me shtine me kesh pa e pas ndermen po qfar edukate familjare ke ti bre njeri? po ti as nuke dinse si shprehet fjala edukat e leje ma te shkruhet. shikoje kometin tan nuk ka asnje preesje apo pik nuk mundesht ta koptosht kjo dmth. se ti nuk din se kur duhet dhe cka duhet te vendost pik apo presje, kjo tregon per edukaten tende familjare! flm per mirkutim

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 03.12.2011 um 15:09 (UTC):
Kush eshte i interesuar per Gjylija jan 30 copa ne Shitje ne Gjilan prej te gjitha ngjyrave prej tyre ka edhe Bademlija 044-855-794

Kommentar von Gjilani, 02.12.2011 um 20:14 (UTC):
O BACI sjellsi ti pellumbat edhe boni ti pellumbat si te kemajlit mire ike punte se ata njerze si ti qe nuk kan pellumba po kan meleza keshtu flasin ti ske pare me pagu as ni kilogram grur e le ma per me paguar nje pellumb ti je si kurse ato Grat e Keqija qe flet po te ishe nje sportist me pellumba te vertet nuk do te folshe as ketu e as kur kun e kemajlit at ngat sun i vjen jo ti po as kush as me pellumba e as me kurgjo sun i vini une te tregova hape librin edhe shiko e mos ja fut si kali peles po ketu po shihet qe nuk paske kurgjo perveq se nje fjal e flet ashtu siq je eduku ne familjen tende se kemajli nuk miert me ty e as me kur kun po vetem punte e veta i shikon dhe kjo te dhot qe puna tregon vet trego ti rezultat me pellumbat e tu e tani fol ahhahahahhahah

Kommentar von Nazimi ng Geneva, 02.12.2011 um 13:23 (UTC):
Pershendetje Rifat Nga Nazimi Sije me shëndet pellumbat aiki mir Ruj mosi perzi met kerkujt se met vertet iki shum shum te mir.Te pershendes edhe nji her Tyje dhe Xhith pllumb mbasit ne zheger edhe pse sinjof te xhith Deshiroj qe tjeni Bashk te xhith se Bashkimi e ban fuqin.Tefala Plaku tan mas shumti se met vertet ish njer i mir tung ksaj radhe.

Kommentar von baci, 02.12.2011 um 09:50 (UTC):
o gjilan maj men fjalt e mia as ne vitin 2012 sun ka me shti kemajli pllum ne liber ma 100m vetem ma pak folum na pram mas 1 viti. se kemajlit si kan dhan ma plluma tjert ma ja ndreq ka met vetem me plluma te vet. ka met si gusa ne mjegull. folum na mas 1 viti prap

Kommentar von gjilani, 27.11.2011 um 19:21 (UTC):
O bACI HAPE lIBRIN E Kosoves edhe shikoje Kemajl Remnikin se Kemajli nuk eshte ka shkon kur kun me mar dynek se mase pakti ika 5 kafeza me dynek edhe veq ju mundeni me shku me mar pellumba te kemajli e sa Per Agim Shkodren e din te gjithe qe ika pellumbat e Sebajdint



Kommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.









 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 321875 Besucherfalminderes
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden