Kutat e Prizrenit


Edhe do fjale per kete race kosovare.e cila kultivohet edhe mbahet posaqerishte ne kosove  me qindra vite..sipase disa shenimeve edhe historise te ksaje rase.kjo  eshte nje nder racave me te vjetra kosovare te cilet pllumbagjite e atehershem ikan rrujte edhe ikan kultivu si plluma fluturues.fluturimi i ktyne pllumave ne kohat me te hershem u konkeshtu.sa me shku me nalt edhe te hupet ne qashtu qujtur pik..fluturrimi eshte ishpejte dhe redhore ..ne shek 19 me ardhjen e turqeve ne viset tona eshte be kryqezimi iktyne pllumave me plluma turqe .si pershembull kuta edhe raca te tjera pllumashe egzotike.preje turcise po edhe vendeve tjera aziatike.e ne kosove edhe vise tjera shqiptare kta plluma jan kon si nje nder race te volitshme per  fluturrimin e pllumave rotulues(dineka) .se shpejtesia e ktyne  pllumave i konvenon fluturimit dhe rotullimit te dunekave..ne kohen e sotme kjo eshte nje nder racave te ralle sidomose ne visete kosovare..kuti origjinal kosovar eshte me syte ekuqe, syt rumbulakt,gjoksin e ka te forte,kemt ika me te shkurt po te trashe..shqepin sidomose te shkurte..siqe dijm qe ne kosove duhete te permendime edhe emrat edo pllumbabajtesite me ket race..Zotri naim kaqanik. z.Ajeti prizren .ilmi vushtri(gjermani)..mitrovic albani..

Kommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Werbung
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 213919 Besucherfalminderes
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=