Gjulijat
Do fjal per ket race kosovare ashtu qujtur gjulija..kta plluma eshte nje race ecila kultivohet edhe ruhet ne kosove po ashtu edhe ne vise te tjera te evropes p oashtu edhe botes..historia dhe standardi iktyne pllumave eshte qeshtu..prejardhje nga azija dhe turqija .siq dhuhet  kryqezimin e prostave ose ashtu qujtur kuta pej turcije edhe visev tjera .pllumbagjit e etehershem te prizrenit  kan arite ta bejn nje pamje te ksaje race veqant.. ku edhe dhuhet se kjo race eshte edhe e prizrenit.pamja dhe stili eshte keshtu...e vogel me trupme shqep shum te shkurter,edhe pllum i bute i hejshem...krevi eshte rumbulakt,syt jan rrumbulakr ngjyre te mshelt vetlate jan zakonisht te sarit,qafa eshte evogel konvenon trupit po ne anen perfuni shqepite ka penla ashtu qujtur si nje lule e qelt qe ja japine edhe pamje fantastike,kraht  jam me te shkurter se bishti 2 cm,ngjura eshte ebardhe ne ter trupin vetem ne te dy ant e krahve ngjura munden mu kon e kuq,zeze,sarite.po edhe ne ngjyra te tjera,po sidomos ja japine edhe vijat ne krahe nje pamje fantastike nje gjo qe duhet te permendim gjulija nuk duhet me pase penla te zi ose pika neper trup.po duhet mu kon komplet e bardhe prej krevi deri ne bisht .perveqe krahve ..!
teksti  valton ademi
Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von salidin , 30.11.2014 21:38:21:
Halili

Kommentar von zija sejfiju, 20.11.2014 01:15:08:
shes gjylija me ngjyra te ndryshme me badema qmimi simbas marveshjes tegjith te interesuarit mundeni me kontaktu ne ket nr 044-470-834. ju pershendes.

Kommentar von luli, 23.02.2014 19:18:53:
kam gjylia te mira allkanata dhe mavikanata qifta si dhe zogj te tyre i kam per shitje nese jeni te interesuar mund te kontaktoni ne nr tel 049423028 ju pershendes

Kommentar von Canada Goose Banff Parka Caribou, 13.12.2013 20:28:28:
Ohh wat vet dat je eindelijk de Fuji gezien hebt vanaf dat gebouw! Lucky! Canada Goose Banff Parka Caribou http://www.marcorovelli.it/stampa/parka.aspx?2

Kommentar von Bedria, 02.12.2013 23:49:32:
Plumba shum te hjeshem edhe plluma te but dhe te menqur jan ju pergzoj por sa i perket historikut te komentit te dhen lar mu duk si e pa kjart sepse jam nji njohes po thuj e shum racave te pllumbave e edhe si cexus i shum literatuarave te huja po sa i perket prej ardhes se ketyre pllumbave esht pak ma ndryshe me vjen keq por ma mir ta dish te verteten se ky pllumb e ka prej ardhen nga Rusia edhe thirret Ruska Cajka kurse sa i perket pllumb i prizrenit plotsisht jam ju sepse ne vitet e 75 diku esht regjistru Gjyli e prizrenit edhe asht ne katallogun e 480 Europ tung ju pershendes te gjith pllum mbajtsi e sinqerte e jo tugjaret. klm

Kommentar von sadet-ajdati-italy, 01.12.2013 17:59:38:
shum te bukur

Kommentar von skenda, 17.11.2013 18:03:07:
nese keni me shit gjylia te mira lajmerohuni ne kete numer 044 900 495

Kommentar von arbri Belgjik, 18.04.2013 02:02:09:
pse ska video te kesaj race kosovare???me siguri se ka shum lloje te gjulive kosovar.ju lutem video prej pllumbmbajtesve.

Kommentar von albani, 15.04.2013 14:41:00:
jom i interesum per xhulija me kacurretk dhe komlesh nese ka ndokush me informoni ketu jom i interesum ce shum vite dhe ende nuk arrita te gjej.ju lutem me informoni.flm.

Kommentar von bardhyl, 27.03.2013 10:14:20:
sa bojn kto dy gjuliat sa kushtojn nese ka mundsi mem kallxu naj kush 070-849-280

Kommentar von Gjilani, 06.11.2012 19:32:26:
Nese eshte dikush i interesuar per Gjylija Karikruka ose Gjylija te bardha me bishtin e zi i kam ne shitje 20 copa 045-636-250

Kommentar von dibakar saha, 28.09.2012 16:12:35:
ami kinte chai. koto dam

Kommentar von hisen syla , 26.09.2012 17:03:21:
Sa i len qita dy pllumba njeri me kaqyrot tjetri me unaz

Kommentar von zhegra, 19.04.2012 09:57:33:
kush osht i intersum per do tiplera dhe do dynek munt t thirni nket numer:044-408-724 qmimi sipas marveshjes falminder per mirkuptim

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 16.03.2012 18:14:52:
Shes keto Lloje Allkanat me Karikanat qifta Pembe me Peckali qifta Peckali me Gjykremk te Bardhe me vija qifta Pembe me gjykremk te bardhe qifta Bellk Gjyli me Tipler qift Sharc Gjyli me Engleski qift dy tiplera qifta Pall edhe Saqin dy postjera Maver edhe boz 044-855-794 gjilan

Kommentar von niti, 14.03.2012 12:46:03:
shum shum te qart kokan shum a 1 njeri :>

Kommentar von sara, 12.02.2012 18:08:31:
sa te bukur keta pllumba

Kommentar von jetmir kosova , 28.01.2012 18:05:48:
je nishi fare veq vazhdo kshu se ipaske gjyliat ashtu si duhet me ken

Kommentar von jessi, 25.01.2012 16:41:48:
shum te mira jan ky rod :-

Kommentar von luli gjermani, 13.01.2012 20:55:44:
kush don gjylija ne gjermani apo zvicerr une jam afer zvicrres krejt llojet i kam te gjylijav tung

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 08.01.2012 20:38:45:
kush eshte i interesuar per gjylija kam ne shitje 30 copa nga 10 ero qmimi 044-855-794 gjilan

Kommentar von shkodran byqmeti, 06.01.2012 19:01:34:
tung te gjith pumbmbatsve jom i in te re sun me nderru ni tipler me ni gjyli tipleri eshte i kuq krahet i ka pak te bardh bishtin e perhimt ne qoft se don dikush me bo nderrim kontaktoni ne doni_21@live-ks.com gjilan

Kommentar von rexh, 01.01.2012 23:48:26:
shes gjylia me balosh-bademli kontaktoni ne nr.049195370

Kommentar von samiri , 28.12.2011 12:55:18:
Kush don per t bler plluma t gjitha llojeve pi letaqaw e deri n enleza mund t thirrni ne kit numer 044 987 307 ju pershendet lipjani tung

Kommentar von nuhi tetove, 14.12.2011 16:00:33:
o kush ake me shit doni cift prej gjylava flm

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 26.11.2011 00:33:04:
Gjylija ne shitje prej te gjitha llojeve kam me baloshe ne ball apo bademlija edhe jo bademlija qmimi 30 ero ne cop

Kommentar von nuhi baba tetove, 25.11.2011 14:54:52:
shum bukur shok im paske halal te kofshin kjo tradi mej mbajt to pluma tena kara kinat misirka ekan emrim neshe ke me shit makedoni jam ne tetove 070 256 035

Kommentar von shqiprim , 24.11.2011 22:17:08:
i pelqej shum kta plluma

Kommentar von Gjylija ne Shitje, 22.11.2011 17:09:01:
Gjylija ne shitje prej te gjitha llojeve kam me baloshe ne ball apo bademlija edhe jo bademlija qmimi 30 ero ne cop

Kommentar von besim, 22.10.2011 11:53:27:
a jan original :-

Kommentar von agron ferizaji , 08.10.2011 22:10:26:
gjylija eshte pllum shum i mir jan te ndegjushem shum edhe te menqur shum ju pershendes gjith pllumbajtsat klm suksese

Kommentar von cedi, 11.09.2011 18:36:06:
shum te fort

Kommentar von fredi, 07.09.2011 15:12:53:
kush ka me shit Gjulija le te kontaktoj.... alfredsulaj@hotmail.com

Kommentar von ff, 27.08.2011 22:49:43:
simona une kom merre add b_xh022@live.com

Kommentar von Fushkosova, 27.08.2011 22:44:02:
shes 2 gjulija te bardha krejt qifta qmimi 10 evro

Kommentar von simona, 22.08.2011 20:10:17:
kush ka me shit gjyljat

Kommentar von NJOFTIM, 20.05.2011 21:10:50:
Njoftoj te gjithe Pellumbajtesit se eshte regjistru Federata Unioni i Pellumbave te Kosoves si organ Qendror i te gjitha Shoqatave te Kosoves qe kan te bejne me Pellumba presim te bashkoheni me respekt Arben Gagica Gjilan

Kommentar von lenti, 15.05.2011 15:43:53:
kush ka me shit gylija not me kontakton 044 128 356

Kommentar von fatlum , 12.05.2011 09:43:24:
shum te mira i passhe gjylijat

Kommentar von 044-524-642, 10.05.2011 13:23:47:
kush ka me shit gjulijat le te me lajmron ne telefon

Kommentar von Laurent, 04.05.2011 00:36:22:
shum tmirr

Kommentar von Gjilani , 23.03.2011 19:08:27:
Shajon Kta Sharca Be Veq Mehanger Pallidhje Grun Hjde Kshyri Gjyliat Me Badem Trem Tre Zojt Matmir Se pleqt shikom Dalin ejo ksi Sharca

Kommentar von lluga, 21.03.2011 15:16:25:
tfort po munsisht nese i shet ni qift lajmrom 044439812

Kommentar von albi, 12.03.2011 17:07:05:
po t mir

Kommentar von faruk lipovica, 24.02.2011 14:02:21:
deshta mi ble do gjylija ne qoftse i shet thirrum ne tel 044 325133

Kommentar von mili_loqka@live.com, 21.02.2011 10:57:00:

Kommentar von mehmet kosova, 27.01.2011 16:07:22:
shum te bukur pllumb me te bukur nuk ka se Gjyli

Kommentar von LAno$$, 20.01.2011 22:54:00:
shum te mira zhulijat - gjulijat me sqet te vogkel por ne ni for edhe si postjera se kurr nuk e harrojn venin ku kan qel nga (DrenaS)

Kommentar von Autokton, 31.12.2010 07:25:20:
Ej a ka far kontrolli qekjo far faqe bre. Qysh bre shok pllumbave nga Turqia te quajtur Azman po i quani Rac Kosovare Gjylia. Gjyliat Kosovare jane tjera bre miqt e mi jane me sqep me te gjat dhe sy te vegjel.

Kommentar von `florent, 25.12.2010 21:58:41:
du me ble gjylija edhe gumalia floorennt1@hotmail.com kush ka me shti kontakto

Kommentar von florenti , 04.12.2010 20:44:58:
hej dashta me dit qata pllumat ne foton e 3 a shiten

Kommentar von valmir gashi , 03.12.2010 21:38:54:
ajan gjulijat ne shitje 049380149 tregom

Kommentar von edi vu, 03.12.2010 12:28:58:
pershendetje

Kommentar von 044207120, 18.11.2010 18:03:03:
shum te bukur kokan po kishapas deshir te me remre ky pronari ne tel e tki esha ble naj njo prej teje

Kommentar von Enver Elshani, 11.11.2010 02:57:40:
Tungat shoqit a ban me dit a i ke gjylin ne kosov apo ne perendim dikun se jam shum i interesum kso gjylije qe paske ti edhe qe numrin e tel...0041-076-488-49-17 jetoj ne ..ch..Suisse emnin e kam .Enver Elshani me quajn Drenic...

Kommentar von albi, 29.10.2010 09:02:46:
shum te jeshum

Kommentar von ladi ferizaj, 21.10.2010 08:43:03:
kush ka gjylia me shit neta le nr telefonin se jam i interesun per nja 50 copa

Kommentar von gjylija zhegra city, 16.10.2010 18:14:24:
kush don me pa gjylija te bukra hajdeni ne zheger gjylija mat te bukura nuk ka ne kosov

Kommentar von kenani komogllav, 29.09.2010 20:28:44:
pershendetje ata qe mbajn plluma. kush ka me shit xhimlija me shapka me balosh munsisht net kontakton ne ket numer 076 2653053

Kommentar von denis, 25.09.2010 13:20:14:
prelijepe djulije, ja sam zainteresovan za prizrenske djulije gdje se nalazite i dali imate za prodaju.ja zivim u belgiju moj broj tel. 0032477411515

Kommentar von VItias, 17.09.2010 07:57:28:
Kush ka dikush ne komunen e Vitis pellumba te races se paster am Tippler ose Kuta ,Gjymlika(gjynli) per me shit please lene ni add dikun ehde mirremi vesh disi

Kommentar von diamant, 14.09.2010 20:10:25:
kush ka me shit gjulia tbardha le ta len add-n i Prizrenit jom

Kommentar von admiri, 28.06.2010 01:00:55:
shes 10 copa tipplera original te importun prej gjermanies nga 30 euro copen kush osht i interesum let me kontakton ne add reperi-ks@live.com ju pershendes

Kommentar von altini DRENAS , 25.06.2010 07:35:59:
a te pyti najkush ty liridon per gjyli najsen ,jo ,,ani rri bre njeri mos na trego per gjylia .....

Kommentar von Liridon, 22.06.2010 09:09:50:
Pllumbi Gjyli oshte pllumb i popollizuar nga shum njerez te vendeve te ndryshme

Kommentar von altini, 16.06.2010 07:24:42:
kush ka me shit gjylia te bardha krejt lajmrohuni ne add letaqi@hotmail.com .........gjyliat duhen me kon me sqep te vogel flm ....

Kommentar von kush don me ble gjylija bademlija lajmronu ne numrin 044-957-896, 25.05.2010 20:16:59:
kush don me ble gjylija bademlija rca e tyre eshte gjykanat pembe allkanata peckalija

Kommentar von rifat zhegrr gjilanit, 22.05.2010 12:00:05:
plluma mate meqmit jan gjlijat e gjilanit rasa e vjete edhe me luj me dynek jan te mir tug prshdeti

Kommentar von rifati zhrgr, 22.05.2010 11:54:17:
shu te bukra jan gjylijat pa to smohe as pllumat

Kommentar von loriki, 21.05.2010 15:05:40:
kush ka me shit ne prishtin gjylia le te len add-n

Kommentar von eyyy , 21.05.2010 12:41:00:
o ska me gjylia veq lodhni ma rac e fort ska

Kommentar von Premtimi Vitii. !, 13.05.2010 21:46:53:
eii .. valtonn ... tlutnaa nese ke mundesi numrin e telefonitt .. a kii gjulija edhe qasii nalt qe jonn . .edhe me kaquret edhe me tuff aa .~~!! kallxoma numri ne telitt.. !!!!dhe kalxomaa vendin e banuar ok nese ki mundesi .. !! klmm !

Kommentar von xhigggi, 12.05.2010 22:36:20:
Tung e kom nxan 1 gjuli te bardh me kra te kuq me shit e kom kush deshiron me ble b_xh022@live.com kaloni mir

Kommentar von arditi, 09.05.2010 14:19:22:
hej shum te mir i ki pllumat veq vazhdo

Kommentar von genti nga sk, 04.05.2010 23:36:58:
bravo se shum te mira i ke gjylijat

Kommentar von albert hoti, 27.04.2010 08:13:36:
pllumat me te mir jan kta

Kommentar von Rid, 19.04.2010 21:16:51:
Per ma t'mir se gjylijat sbesoj qe ka ktoo kokan shume t'mira veq edhe t'mijat jon allton kalofshi mir ju pershendes

Kommentar von 2010, 18.04.2010 16:09:38:
tung shum pllumat e mir i pasken ti a po me jep jan dy copa ti gulijen kan kreten i pas ti aaaaaaaaaaaaa tung po nga je ti bre

Kommentar von dardan, 15.04.2010 15:16:00:
tung nga dardani nese ka dikush i pejes gjylija me shit le tu mlajmrohet ne add torres-k9@hotmail.com ok tung tung veq shum tmir po kan klm

Kommentar von durmishi shipol, 24.03.2010 20:01:41:
gjylija pllumi ma i mir suksese tung

Kommentar von Rida, 19.03.2010 16:34:22:
Shum tmir

Kommentar von ferat, 21.02.2010 20:45:42:
shum te bukur ishin

Kommentar von kush ka saqina tiplera me shit let lajmrohet , 19.02.2010 20:25:28:
kush ka saqina tiplera me shiten let lajmrohet 044-855-794

Kommentar von ramo, 10.02.2010 13:47:19:
superr

Kommentar von gggggg, 10.02.2010 10:26:25:
skokan te mir

Kommentar von zhegra, 09.01.2010 13:41:57:
o ska me gjylijat e zhegres heheh na gjylijat i kultivomi nese don mi ble gjylija hajdin ne zheger hehh keni mu habit kur ti shin gjylijat hahha

Kommentar von beni, 01.01.2010 19:05:22:
kush don me ble gjylija te mira let lajmrohet ne internet xperson-@hotmail.com

Kommentar von eni007hotmail.com, 29.11.2009 21:19:53:
tung mu me pelqej pllubat sa pare kushtojn me ble ku me u taku me ble tung

Kommentar von gjilani, 21.11.2009 10:05:55:
vizitone ket faqe ne internet www.unioniipellumbavetekosoves.com

Kommentar von beni peja, 29.10.2009 12:54:54:
tung edi peja kush je ti amundemi me kontaktu dergoma imejllin tandKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Werbung
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 211039 Besucherfalminderes
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=