Gjulijanat e GjilanitDo fjale edhe pere kete race pllumashe.ashtu qujtur (gjulijanat Gjilan)kjo race eshte nje nder raca te vjeter pllumash kosovare.e cila u kultivu me qindra vite ne kosove sidomose ne gjilane.pllumbabajtesit e atehershem te gjilanit ikan rrujte si plluma fluturruese.dalimi iktyne pllumave me raca tjera ngjajshem ksaje race si pershembulle gjulijate ose kutate .eshte kjo .trupi me i forte edhe me imadhe se te gjulija .gjoksine e kan do me penla te perzire ashtu qujtur lule .do munden me pase po do  jo.ngjyra jane te lojlojshem.po bukurrine e ktije pllumi ja jepe nje pike ose si nje redhi i vogel ne kry me ngjyre te zeze ose me ngjyra te tjere.shqepine ekane te forte edhe te trashe po nje ashtu shqepe te shkurter.po sa iperkete kosoves  po edhe viseve tjera shqiptare kjo eshte nje nder race ashtu me dhen e zhdukurre.?do pluma te ksaje race gjinden edhe mundeni me gjete veqe te do pllumbabajtesite te vjeter si pershembull ne prizren  te zotri ajeti.gjilan te shum plumbajtesit te races dynek qe pi perdorin si pluma  percjelles  dynekave..?etj.ne se keni ndonje informat lirisht mundeni me na shkru me gjere per ket race ..Kommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Werbung
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 214011 Besucherfalminderes
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=