Buqkat e Pejes
Do fjali edhe nje biografi e shkurter per ket rac te pllumbave egzotik me emrin (buqka) (Buqkarli)..siq kemi informata qe erdhen ne emailin te webit...zotri cili  u lajmru  si anonim ..citati i tije edhe biografin e ktyne pllumave e ka spjegu keshtu..
prejardhjen nga viset aziatike.saksisht kines.trupi i tyne eshte i skurter penla ne bishte i kan 12 .ngjyra jan te dryshme.kuq.zi.verdhe....disa prej ktyne pllumave kam si te gjylijat pershembull lulen ne gjoks .po edhe permi shqep kan nje tub penlash qe ja u jep pamje fantastike.kemt i kan te shkurt me pakez penla .fluturimi dhe stili i ktyne pllumave eshte ky..sa me shum te hupen nalt ne qiel .ashtu qujtur pike..po fluturojn me fluturim te leht gati si flutra..po edhe shpejt bijn ne kotez.fluturimi me shum zgjat 10 min deri 30 min ..ne Kosove po edhe ne vise te tjera spo dihet saksisht prej kurripo kultivohet kjo race eveqant...ne KOsove duhet ti permendin disa qytete po edhe katune ku u kultivu po edhe u rrujt deri diten e sotme.Peje,PRIZREN,po edhe nje katun me emrin (mamush)komuna e malisheves.ne Populat e shte qyjtur si buqka e Pejes..

Kommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Dein Name:
Deine Nachricht:

..::: Pllumbajtesit dhe pllumbat:::...
 
Werbung
 
Mirre se vini argetim te kendshem ju deshiron web tim pllumbatekosoves
 
Myspace Layouts
..::www.pllumbatekosoves.de.tl ::..
 
NJE SPJEGIM I SHKURT
: te gjidha kto rasa qe ikemi permend po kultivohen ne kosov.

po perveqe dunekit edhe gjulive.
kta plluma tjer nuk jan ne libra te botes.jan si raca te pa ngjofshem
..shpicat e pejes ikan shpale si pllumi i bosnjes.,pllumi ilir po permendet se eshte pllum i gjermanis,...
....
 
per gjdo paskjarim edhe pytje lirisht mundeni me kontaktu
edhe ne kto email adresa
djelli@hotmail.de player_o1@hotmail.de
....
 
web meister .RAMA.

 
falminderit miqte dhe shokt per viziten ne ket web 213947 Besucherfalminderes
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=